Radosław Sikorski: zapewniano mnie, że Senat USA przegłosuje ustawę imigracyjną
Szef MSZ Radosław Sikorski powiedział, że ma zapewnienie, iż Senat Stanów Zjednoczonych zagłosuje za ustawą imigracyjną, która zmienia kryteria dotyczące przyjmowania państw do programu ruchu bezwizowego, tak by do tego programu mogła przystąpić Polska.
07.06.2013 10:13
Sikorski pytany w TVP1, kiedy zostaną zniesione wizy dla Polaków, powiedział: - Jesteśmy bliżej niż kiedykolwiek, rozmawiałem o tym w Senacie Stanów Zjednoczonych, gdzie powstała po raz pierwszy Grupa Parlamentarna Polsko-Amerykańska. W Senacie zapewniono mnie, że ta ustawa przejdzie.
- Senat, jak mnie przekonywano, uchwali (ustawę imigracyjną), trudniej będzie w Izbie Reprezentantów, gdzie sprawy imigracji mogą stać się przedmiotem kontrowersji politycznych. Będziemy to pilnie śledzić - dodał szef MSZ.
Sikorski zauważył jednocześnie, że "sporo" Polaków łamie prawo w USA - przedłużając pobyt ponad ważność wizy. - Jeszcze raz chciałbym zaapelować, aby tego nie robić, bo to psuje statystyki - powiedział minister.
Senat będzie - najpewniej jeszcze w czerwcu, przed Izbą Reprezentantów - głosował nad ustawą imigracyjną, która zmienia kryteria dotyczące przyjmowania państw do programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program), tak by do tego programu mogła przystąpić Polska.
Ustawa przewiduje bowiem podniesienie z obecnych 3 proc. do 10 proc. maksymalnego limitu odmów wizowych, którego nie może przekraczać kraj ubiegający się o włączenie do programu ruchu bezwizowego.
W ustawie są też zapisy o utworzeniu na lotniskach i w portach systemu monitorowania osób nie tylko wjeżdżających do USA, ale też wyjeżdżających z tego kraju, co ma rozwiać obawy, że poprzez rozszerzenie programu ruchu bezwizowego Stany Zjednoczone będą narażone na wzrost nielegalnej imigracji. USA od lat planują stworzenie biometrycznego systemu monitorowania turystów wyjeżdżających z USA. Jak dotąd, z powodu m.in. wysokich kosztów, nie udało się go stworzyć.
W poniedziałek sekretarz stanu John Kerry zapewnił po spotkaniu z Sikorskim, że cały rząd USA wspiera przyjęcie Polski do programu ruchu bezwizowego.
Polska jest jednym z trzech państw Unii Europejskiej, oprócz Rumunii i Bułgarii, które wciąż nie są członkami amerykańskiego programu o ruchu bezwizowym.