Radosław Sikorski: sprawa katastrofy smoleńskiej podnoszona przy każdej okazji
Szef MSZ Radosław Sikorski zapewnił, że będzie przekonywał Rosję do zwrotu wraku Tu-154 M. Jak podkreślił, sprawa pomocy prawnej dla polskiej prokuratury dotycząca katastrofy smoleńskiej jest podnoszona "od początku, przy każdej okazji". - Opozycja się łudzi, że im głośniej będzie tupać na Rosję, tym szybciej Rosja zrobi coś po naszej myśli - zaznaczył Sikorski i dodał: - W sprawie, w której Rosja kontroluje fizycznie miejsce katastrofy i dowody, jest to bardzo trudne.
- Sprawę pomocy prawnej dla naszej prokuratury, co oznacza wszystkie sprawy związane z katastrofą smoleńską, podnosimy od początku przy każdej okazji. Także przy tej okazji. Strona rosyjska niestety jeszcze tych próśb nie spełniła, co nie buduje zaufania między nami - mówił minister Sikorski w radiowej Trójce pytany, czy zabiegał o zwrot wraku podczas piątkowego spotkania w Warszawie z ministrem SZ Rosji Siergiejem Ławrowem oraz szefem dyplomacji niemieckiej Guido Westerwelle.
Dopytywany, czy podnosił sprawę zwrotu wraku w obecności szefa niemieckiego MSZ Guido Westerwelle Sikorski odparł: - Proszę już zostawić te szczegóły kunsztowi dyplomatycznego. Zapewniam, że minister Ławrow doskonale zrozumiał nasze stanowisko.
- Rosja nie wypełnia tego, co mogłaby zrobić, bo wedle prawa rosyjskiego można zwrócić dowody przed zakończeniem postępowania. Obie prokuratury, jak rozumiem, zakończyły już czynności związane z wrakiem, więc jest dla mnie pewną tajemnicą, dlaczego Rosja tego nie robi - zaznaczył minister spraw zagranicznych.
Sikorski przypomniał, że podnosił sprawę zwrotu wraku również na szczeblu UE. - Unia Europejska też tę sprawę podnosiła w relacjach z Rosją. Niestety z takim samym rezultatem - wyjaśnił.
Jak dodał, "opozycja się łudzi, że im głośniej będzie tupać na Rosję, tym szybciej Rosja zrobi coś po naszej myśli". - W sprawie, w której Rosja kontroluje fizycznie miejsce katastrofy i dowody, jest to bardzo trudne - ocenił Sikorski.
Pytany, czy też "będzie tupał" odparł, że będzie przekonywał. - Jedno państwo suwerenne nie jest w stanie zmusić drugiego państwa suwerennego do zrobienia czegoś, czego ono nie chce zrobić - podkreślił.