Trwa ładowanie...
d16u7vz

Radosław Sikorski o słowach Baracka Obamy: to nieprofesjonalizm personelu Białego Domu

Nieprofesjonalizm personelu Białego Domu przyczynił się do tego, że prezydenta USA Baracka Obama użył sformułowania "polski obóz śmierci" - uważa szef MSZ Radosław Sikorski. Zaznaczył, że jest rozczarowany, iż doszło do tego w chwili, gdy chciano uhonorować Polskę i Polaków.

Share
d16u7vz

Prezydent Obama użył słów "polski obóz śmierci" podczas uroczystości uhonorowania Prezydenckim Medalem Wolności Jana Karskiego.

- Poczułem się rozczarowany, że w chwili, w której chce się uhonorować Polskę i Polaków, dochodzi do takiego nieprofesjonalizmu personelu Białego Domu - powiedział minister spraw zagranicznych w rozmowie z Radiem Zet, której zapis umieszczono na stronie rozgłośni.

- Chcieli dobrze, a wyszło jak zwykle - zaznaczył szef dyplomacji.

d16u7vz

Według Sikorskiego przede wszystkim należy pamiętać, że prezydent Obama "chciał docenić rolę Polski i Polaków w II wojnie światowej". - Więc ja nie podejrzewam nikogo o złą wolę, raczej o to, że błąd - bardzo poważny - popełniła osoba, która pisała tekst do telepromptera, z którego czytał prezydent - podkreślił.

- To, jak zareaguje Biały Dom, dowiemy się. Już zareagował, już skorygowano tekst pisany przemówienia i rzecznik Narodowej Rady Bezpieczeństwa wydał oświadczenie. Pytanie, czy to zadowala ministra Rotfelda i innych, którzy poczuli się tym urażeni? - pytał Sikorski.

Były minister spraw zagranicznych RP Adam Daniel Rotfeld, który w imieniu nieżyjącego Jana Karskiego odbierał Prezydencki Medal Wolności na uroczystości w Białym Domu, powiedział, że Polska oczekuje przeprosin od prezydenta Obamy za sformułowanie "polski obóz śmierci" użyte przez niego podczas ceremonii.

- Tutaj stanowisko ministra Rotfelda jest bardzo ważne, bo po pierwsze - to w jego obecności padły te słowa, po drugie - to on, jako minister spraw zagranicznych uruchamiał, był jedną z osób, które uruchamiały, kampanię przeciwko używaniu tej skandalicznej zbitki 'polskie obozy śmierci' - powiedział Sikorski.

d16u7vz

Obama podczas uroczystości w Białym Domu - mówiąc o bohaterskim kurierze polskiego podziemia, który w czasie II wojny światowej bezskutecznie alarmował Zachód o zagładzie Żydów - powiedział, że kurier podziemia AK "został przeszmuglowany do Getta Warszawskiego i polskiego obozu śmierci". Chodziło o hitlerowski obóz przejściowy w Izbicy, gdzie Karski się przedostał, żeby na własne oczy zobaczyć jak traktowani są przetrzymywani tam Żydzi.

d16u7vz

Podziel się opinią

Share
d16u7vz
d16u7vz
Więcej tematów