Radni Szczecina poróżnieni o Wałęsę
Szczecińscy radni głosami Platformy Obywatelskiej przyjęli na sesji rady miejskiej uchwałę w sprawie nadania byłemu prezydentowi Lechowi Wałęsie honorowego obywatelstwa Szczecina.
Za przyjęciem uchwały głosowało 17 radnych, 9 było przeciw.
08.09.2008 | aktual.: 08.09.2008 13:00
Propozycję nadania honorowego obywatelstwa Wałęsie zgłosiło Stowarzyszenie "Czas - Przestrzeń - Tożsamość". Jak wyjaśnił przed głosowaniem jeden z przedstawicieli stowarzyszenia, Lech Wałęsa jest "człowiekiem, któremu jak nigdy dotąd udało się połączyć Polaków i skupić wokół jednego działania - walki o wolną Polskę". Podkreślił, że Wałęsa jest dla niego - reprezentującego pokolenie 30-latków - "pomostem między przeszłością a teraźniejszością".
Honorowe obywatelstwo dla Wałęsy - według stowarzyszenia - ma służyć m.in. temu, by "zasypać urazy między szczecińską i gdańską "'Solidarnością', przypominać karty polskiej historii i pokazywać młodym ludziom postać do naśladowania".
Przeciw uchwale zagłosował klub Prawa i Sprawiedliwości. Jego przewodniczący Leszek Duklanowski tłumaczył przed głosowaniem, że w obecnej sytuacji osoba Lecha Wałęsy budzi zbyt wielkie kontrowersje w społeczeństwie. Dodał też, że jest to osoba czynna politycznie.
Od głosu wstrzymali się radni Sojuszu Lewicy Demokratycznej, którzy choć nie kwestionowali osoby kandydata do tytułu, sprzeciwiali się formule w jakiej miała zostać przyjęta uchwała.
Jak argumentował przewodniczący klubu radnych Sojuszu Jędrzej Wijas, kandydatura ta powinna zostać przyjęta z pełnym zrozumieniem w atmosferze szacunku i godności dla osoby laureata. Tymczasem - dodał Wijas - spór o nadanie honorowego tytułu przybrał formę sporu między PO a PiS, sporu o historię i bohaterów.