Trwa ładowanie...

Radni chcą światowego musicalu, pogotowia dla zwierząt i miejsc na ogniska

Podczas wtorkowej sesji Rada Miasta Poznania zdecyduje o tym, które poprawki zgłoszone przez radnych zostaną sfinansowane w ramach tegorocznego budżetu.

Share
Radni chcą światowego musicalu, pogotowia dla zwierząt i miejsc na ogniska
Źródło: UM Poznań
d1s7qfz

Od środy do piątku Komisja Budżetu Rady Miasta Poznania opiniowała wszystkie poprawki zgłoszone przez radnych. Pozytywnie zostało zaopiniowanych wiele propozycji, o których w Poznaniu mówi się od dawna. Chodzi m.in. o budowę trasy tramwajowej na Naramowice (10 mln zł), remont rynku Łazarskiego (1 mln zł), czy modernizację fontanny na placu Wolności (130 tys. zł), o której już pisaliśmy na WP.PL.

Poznań jak Broadway

Wśród wielu poprawek nie brakuje też pomysłów, może nieco mniej spektakularnych, np. Komisja Kultury zaproponowała, aby w budżecie zabezpieczyć dodatkowe pół miliona złotych na działalność Teatru Muzycznego, który za te środki mogłyby sprowadzić do Poznania bardziej znanych solistów i dyrygentów.

d1s7qfz

- To jednorazowo kosztowne, ale później się zwraca, przy okazji zachęcając do częstszych odwiedzin naszego miasta - przekonywał radny Antoni Szczuciński.

Podobny pomysł zgłosił klub Prawa i Sprawiedliwości, który chce, aby Teatr Muzyczny za kwotę 150 tys. zł przygotował na jesień 2015 r. premierę o "światowym rozgłosie". Prezydent Jacek Jaśkowiak uwzględnił te postulaty, proponując w formie autopoprawki dodatkowe 250 tys. zł na działalność teatru.

Po raz kolejny wrócono też do dyskusji o wykonaniu makiety urbanistyczno-architektonicznej Starego Miasta. Pomysł pojawił się już w poprzedniej kadencji Komisji Rewitalizacji, którą kierował Mariusz Wiśniewski, obecnie wiceprezydent Poznania. Jacek Jaśkowiak poparł inicjatywę i uwzględnił ją w formie autopoprawki - makieta ma powstać w 2016 r. i kosztować łącznie 400 tys. zł.

Jacek Jaśkowiak poparł też postulat, aby zwiększyć środki na ochronę i konserwację zabytków. Z postulowanej przez klub Prawa i Sprawiedliwości dodatkowej kwoty 1,3 mln zł prezydent uwzględnił jednak jedynie 300 tys. zł.

d1s7qfz

Przywrócić życie Staremu Zoo

Katarzyna Kretkowska postanowiła powalczyć o remont zabytkowych budynków w Starym Zoom, m.in. ptaszarni i lwiarni które zdaniem radnej SLD mogłyby być ciekawymi miejscami o walorach edukacyjnych. Prezydent uwzględnił jej postulaty w ramach autopoprawki. Jaśkowiak poparł też postulat remontu alejek i przebudowy stawów znajdujących się w Starym Zoo, co zaproponowali radni PiS.

Zdaniem prezydenta nie ma za to szans na rozpoczęcie budowy nowego schroniska dla zwierząt, co w formie poprawki do budżetu zgłosiła Komisja Gospodarki Komunalnej.

- Do ogłoszenia przetargu konieczne jest zakończenie prowadzonych konsultacji społecznych oraz pozyskanie prawomocnej decyzji o środowiskowych uwarunkowaniach - wyjaśnił Jaśkowiak, zwracając uwagę, że inwestycja jest planowana dopiero na 2019 rok.

Prezydent nie poparł też innej propozycji komisji dotyczącej stworzenia w Poznaniu pogotowia dla zwierząt, co miałoby kosztować pół miliona złotych. Jaśkowiak wyjaśnił, że miasto zapewnia pomoc zwierzętom innymi służbami, które współpracują z kliniką weterynaryjną.

d1s7qfz

- Obecnie w nagłych wypadkach na interwencję straży miejskiej czeka się około dwie godziny. Dopiero później zawiadamiane jest samo schronisko. Nie tak to powinno wyglądać w cywilizowanym, europejskim kraju, więc pora zmierzyć się nareszcie z tym problemem - przekonywał jednak radny Tomasz Lewandowski.

Gdzie rozpalić ognisko w Poznaniu?

Radni PiS zaproponowali, aby w Poznaniu utworzyć ogólnodostępne miejsca, gdzie można by palić ogniska. To zdaniem prezydenta także nie jest możliwe, ponieważ w parkach podlegających Zarządowi Zieleni Miejskiej nie przewidziano miejsc, gdzie dopuszczano by otwarty ogień.

W sumie radni zgłosili aż 162 poprawki (niektóre się dublują), a ostateczną decyzję o tym, które z nich zostaną zrealizowane zadecyduje głosowanie Rady Miasta podczas zaplanowanej na 27 stycznia sesji budżetowej.

d1s7qfz

Podziel się opinią

Share
d1s7qfz
d1s7qfz
Więcej tematów