Trwa ładowanie...
d49xhat
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

"Radioaktywna chmura może nadciągnąć nad Tokio"

Właściciel elektrowni atomowej Fukushima I rozważa zwrócenie się do armii Japonii i USA w celu wykorzystania wojskowych śmigłowców. Miałyby one rozpylać wodę nad rozżarzonym zbiornikiem z zużytym paliwem nuklearnym. Tymczasem grupa amerykańskich ekspertów ostrzega, że w przypadku pogorszenia sytuacji radioaktywna chmura może dotrzeć do Tokio - podaje Reuters.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
"Radioaktywna chmura może nadciągnąć nad Tokio"
(AP, Fot: Tokyo Electric Power Co.)
d49xhat

Zarządzający elektrownią spółka TEPCO poinformowała, że może zwrócić się do armii Japonii i USA, aby za pomocą wojskowych śmigłowców schłodzić rozgrzany zbiornik. Takie rozwiązanie nie wiązałoby się z wchodzeniem na silnie skażony teren, a ponadto miałoby być efektywniejsze - podaje agencja Associated Press.

Jeżeli temperatura w zbiorniku ze zużytym paliwem nuklearnym nie zostanie obniżona, może dojść do wyparowania znajdującej się w nim wody i odsłonięcia prętów paliwowych, co niesie ze sobą niebezpieczeństwo dalszego skażenia.

Tymczasem jak podaje Reuters, amerykańscy eksperci z dziedziny energetyki jądrowej ostrzegają, że sytuacja w elektrowni Fukushima I może ulec znacznemu pogorszeniu i radioaktywna chmura może przemieścić się o setki kilometrów, docierając do gęsto zamieszkanej metropolii tokijskiej.

d49xhat

Według ekspertów, po wycofaniu większości personelu z elektrowni, pozostałej na miejscu 50-osobowej grupie ciężko będzie utrzymać sprawne funkcjonowanie systemu chłodzenia reaktorów. Jak postulują amerykańscy specjaliści, strefa ewakuacyjna wokół Fukushimy powinna zostać znacznie rozszerzona - podaje Reuters.

Tymczasem wokół elektrowni ustanowiono 30-kilometrową strefę zakazu lotów z obawy, że radioaktywne cząsteczki uciekające do atmosfery mogą dostawać się do przelatujących samolotów - podało japońskie ministerstwo transportu.

Inne elektrownie - bezpieczne

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) podała, że stan wszystkich bloków energetycznych w siłowniach Fukushima II, Onagawa i Tokai jest "bezpieczny i stabilny". Jednak jej zdaniem poniedziałkowa eksplozja w reaktorze nr 3 elektrowni Fukushima I mogła naruszyć strukturę głównej osłony bezpieczeństwa.

d49xhat

Centrum kryzysowe MAEA poinformowało też po rozmowie z władzami Japonii, że elektrownia jądrowa Hamaoka w mieście Omaezaki w prefekturze Shizuoka działa bezpiecznie, mimo że w odległości ok. 100 km od niej znajdowało się epicentrum kolejnego trzęsienia ziemi, o sile 6,1 w skali Richtera, które we wtorek o godz. 22.30 czasu miejscowego (14.30 czasu polskiego) nawiedziło tamten region.

- Bloki 1 i 2 zostały wyłączone z eksploatacji, blok nr 3 jest w trakcie inspekcji i nie działa, a bloki nr 4 i 5 zachowały bezpieczny status operacyjny po trzęsieniu - podała MAEA.

Poziom wody używanej do chłodzenia reaktora nr 2 w elektrowni Fukushima I wraca do normy - poinformował jej operator TEPCO. W poniedziałek doszło tam do wybuchu.

Dyrektor generalny MAEA Yukia Amano ostrzegł, że istnieje "prawdopodobieństwo uszkodzenia rdzenia" w bloku energetycznym nr 2 w tej siłowni. Jak dodał, wg szacunków uszkodzenia wyniosą "poniżej 5%".

d49xhat

Amano ocenił, że ostatnie wydarzenia związane z kryzysem nuklearnym w Japonii są "niepokojące", mimo to obecna sytuacja nie przypomina katastrofy w elektrowni jądrowej w Czarnobylu.

Podziel się opinią

Share

Bądź z nami na bieżąco

tick Lubię to

na Facebooku


d49xhat

d49xhat
d49xhat
Bądź na bieżąco:
Więcej tematów