ŚwiatRadio Wolna Europa padło ofiarą ataku hakerów

Radio Wolna Europa padło ofiarą ataku hakerów

Strony internetowe rozgłośni Radio Wolna Europa/Radio Wolność w kilku krajach padły ofiarą spektakularnego ataku hakerów - poinformowało kierownictwo RWE/RW. Wyjaśniło, że ataki hakerskie rozpoczęły się w sobotę i jeszcze trwają. Napastnicy stosują technikę "DoS" (z ang. denial-of-service), polegającą na blokowaniu serwerów strumieniem fałszywych i niepotrzebnych danych, przez który nie mogą przebić się inni użytkownicy.

Głównym celem ataku zdawały się strony internetowe nadającego po białorusku radia "Swaboda". Jednak ucierpiały też serwery w Iranie, Rosji, Azerbejdżanie, Tadżykistanie, Kosowie, Macedonii, Bośni i Chorwacji.

Prezes RWE/RW Jeffrey Gedmin porównał sytuację do czasów zimnej wojny, gdy sygnał rozgłośni był zakłócany przez władze państw komunistycznych.

Dyktatorzy wciąż próbują blokować niefiltrowane wiadomości i informacje, które RWE chce zapewnić ich obywatelom - powiedział. W ubiegłym stuleciu to im się nie udało i tak samo nie uda się teraz - dodał prezes.

Szef radia "Swaboda" Aleksander Łukaszuk zauważył, że atak rozpoczął się 26 kwietnia, w dniu opozycyjnego marszu w stolicy zorganizowanego przez białoruską opozycję w 22. rocznicę katastrofy elektrowni atomowej w Czarnobylu. Dodał, że podobny cyberatak zdarzył się rok wcześniej, ale trwał jedynie kilka godzin i nie miał wpływu na serwery w innych językach.

Łukaszuk powiedział, że zablokowano też inne nieoficjalne serwery informacyjne na Białorusi, wśród nich inicjatywy obywatelskiej "Karta-97".

Nadawca zasugerował, że za atakiem mogły stać białoruskie władze.

Bardzo trudno mieć pewność w takich sprawach, ale ponieważ celem był serwis białoruski, wydaje się, jakby nadeszło to ze strony białoruskiego rządu - powiedziała rzeczniczka RWE/RW Diane Zeleny.

Dla naszych słuchaczy na Białorusi to bardzo dramatyczne. Nie mogą nas teraz słuchać - mówiła. To zmasowany atak - podkreśliła Zeleny.

Radio Wolna Europa/Radio Wolność jest finansowane przez rząd amerykański. Po upadku żelaznej kurtyny jego siedziba została przeniesiona z Monachium do Pragi. Obecnie rozgłośnia nadaje w 28 językach w 21 krajach, w tym od 1998 roku w Iranie i Iraku, a od 2002 w Afganistanie.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)