Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów potępia publikację karykatur Mahometa
Za "godne potępienia" uznała działająca w
Polsce Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów publikacje w duńskiej
prasie, a za nią także w innych europejskich gazetach, karykatur
proroka Mahometa.
"Tego typu działanie nie tylko nie sprzyja sprawom pokoju i dialogu, ale jest też krokiem w stronę bezmyślnej agresji i źle interpretowanej wolności. Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów zdecydowanie potępia tego typu wystąpienia" - podkreślono w przyjętym w piątek w Warszawie oświadczeniu.
Oświadczenie zostało przyjęte przed sobotnią publikacją karykatur Mahometa w dzienniku "Rzeczpospolita".
Podpisali je współprzewodniczący Rady ze strony muzułmańskiej Selim Chazbijewicz oraz Zdzisław Bielecki współprzewodniczący ze strony katolickiej.
"Wobec sytuacji narastającego konfliktu pomiędzy skrajnymi siłami cywilizacji europejskiej a częścią - równie skrajną i radykalną cywilizacji islamu - bezmyślnością lub prowokacją są działania wymierzone w zaostrzenie tego konfliktu i przeniesienie go na tych, którzy go nie pragną, dążąc do pokoju i dialogu" - głosi oświadczenie.
Dlatego Rada Wspólna Katolików i Muzułmanów uważa, że publikacje obraźliwych karykatur "w imię fałszywie pojętej wolności słowa i fałszywie pojętej laickości państwa" są godne potępienia.
Radę Wspólna Katolików i Muzułmanów powołano powstała 13 czerwca 1997 r. Inicjatorem jej powołania była Fundacja Dzieło Odbudowy Miłości. Rada została zarejestrowana w lutym 1998 roku. Rada nie ma swoich odpowiedników w innych krajach, a jej głównym celem jest przezwyciężanie wzajemnych uprzedzeń. Ma też przyczyniać się do efektywnego dialogu, wzajemnego poznania, zrozumienia i budowania pokoju, zapobiegania konfliktom.