PolskaRada Krajowa UP o podatkach i Parlamencie Europejskim

Rada Krajowa UP o podatkach i Parlamencie Europejskim

Rada Krajowa Unii Pracy poparła na sobotnim posiedzeniu wprowadzenie od 2004 r. jednolitego 19-procentowego podatku dochodowego od dochodów z działalności gospodarczej, uzyskiwanych zarówno przez firmy, jak i osoby fizyczne. Rada przyjęła też kryteria doboru kandydatów UP do Parlamentu Europejskiego.

Rada Krajowa UP o podatkach i Parlamencie Europejskim
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Rybczyński

Jak poinformował na konferencji prasowej, w przerwie posiedzenia, szef partii Marek Pol, klub parlamentarny UP został też zobowiązany do zdecydowanych działań na rzecz obniżenia obciążeń dla najmniej zarabiających. Miałoby temu służyć zróżnicowanie kwoty wolnej od podatku. Jak wyjaśnił Pol, im niższe dochody tym większa kwota wolna od podatku. Tym sposobem, osoby zarabiające do około 800 zł byłyby faktycznie zwolnione z obciążeń podatkowych.

"Taką propozycję klub parlamentarny Unii Pracy koalicjantom złożył" - powiedział Pol.

W myśl koncepcji UP, również osoby o przeciętnych dochodach (w przedziale od 800 do 2200 złotych) realnie płaciłyby niższy niż 19- procentowy podatek. Dla pozostałych podatników kwota wolna od podatku zostałaby zlikwidowana. "Chcemy aby ta kwota wolna, która przy wysokich dochodach nie odgrywa żadnej roli, została zlikwidowana" - wyjaśnił Pol.

W podjętej w sobotę uchwale podkreślono, że "działania te powinny być tak prowadzone, by nie powodować dodatkowych obciążeń w budżecie państwa na przyszły rok".

Rada Krajowa UP postanowiła też, że partia będzie aktywnie uczestniczyć w przyszłorocznych wyborach do Parlamentu Europejskiego. Kandydaci partii muszą jednak cechować się nienaganną postawą etyczną, wysokim poziomem wiedzy o sytuacji Polski i zasadach obowiązujących w Unii Europejskiej oraz znajomością języków obcych.

UP chce wprowadzić do Parlamentu Europejskiego jak najwięcej swoich przedstawicieli. Decyzję, dotyczącą formy udziału w wyborach do PE i ewentualnej koalicji, ugrupowanie ma podjąć do końca października br. W podjętej w sobotę uchwale przewodniczący partii i Rady Krajowej zostali upoważnieni do odbycia konsultacji w sprawie możliwych koalicji.

"Przy typowaniu kandydatów będziemy stosowali nasz statutowy zapis o parytecie płci. Panie będą stanowiły nie mniej niż 30% naszych kandydatów do Parlamentu Europejskiego" - zaznaczył Pol.

Przypomniał on też stanowisko UP w sprawie unijnej konstytucji, przyjęte na tegorocznej konwencji programowej partii. "Poparliśmy jednoznacznie propozycję preambuły konstytucji europejskiej, proponowaną przez Konwent Europejski, byśmy odwoływali się do inspiracji dziedzictwem kulturowym, religijnym i humanistycznym Europy" - powiedział szef partii.

"Szanując rolę religii w dziedzictwie kulturowym naszego kontynentu opowiadamy się przeciwko wymienianiu konkretnych wyznań w preambule, tak by wszyscy Europejczycy, niezależnie od swojej wiary, tradycji, w której zostali wychowani mogli się identyfikować z przesłaniem nowej zjednoczonej i otwartej Europy" - głosi stanowisko UP.

Pol zapowiedział, że Unia Pracy podtrzyma ten pogląd i przedstawi go m.in. podczas konsultacji prezydenta z przedstawicielami partii politycznych, które, według Pola, mają się odbyć w poniedziałek po południu.

Szef UP nie wykluczył też, że jego ugrupowanie wystąpi z "inicjatywą parlamentarną", dotyczącą Kodeksu Etyki Lekarskiej i innych tego trybu uregulowań branżowych, które, zdaniem Pola, "ograniczają prawa obywatelskie bardziej niż ustawy i konstytucja". Według szefa UP, Kodeks Etyki Lekarskiej zawiera bardziej restrykcyjne zapisy w zakresie aborcji, niż sama ustawa antyaborcyjna.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)