Rachunki za prąd wystrzelą? Polacy pełni obaw
Polacy obawiają się wzrostu rachunków za prąd - wynika z sondażu United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski. Łącznie obawy związane z podwyżkami cen energii wyraziło ponad 76 proc. respondentów.
"Czy zgadza się Pan/i ze stwierdzeniem: 'Obawiam się rekordowego wzrostu rachunków za prąd w drugiej połowie roku'?" - zapytaliśmy Polaków w najnowszym sondażu United Surveys na zlecenie Wirtualnej Polski.
23 maja Sejm przyjął co prawda ustawę o czasowym ograniczeniu cen za energię elektryczną, gaz ziemny i ciepło systemowe oraz o bonie energetycznym. Przepisy przygotowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapewnią m.in. wsparcie dla 3,5 mln rodzin o niższych dochodach, a także obniżą cenę maksymalną za energię do 500 zł/MWh. Działania osłonowe obejmą drugą połowę 2024 r. Prognozowany wzrost cen ma wynieść ok. 30 zł za miesiąc dla przeciętnego gospodarstwa domowego - liczą eksperci.
Co na to ankietowani? 35,8 proc. badanych wybrało odpowiedź "zdecydowanie się zgadzam". "Raczej" obawia się wzrostu cen kolejne 40,3 proc. respondentów.
9,1 proc. "raczej się nie zgadza", a 6,8 proc. "zdecydowanie się nie zgadza". 8 proc. nie ma na natomiast zdania.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Czołowe zderzenie pociągów w Czechach. Nagranie z akcji ratunkowej
Obawa o podwyżki. Co myślą sympatycy poszczególnych partii?
A jak wyglądają odpowiedzi w poszczególnych grupach wyborców? Najmniejsze obawy związane ze wzrostem cen energii mają wyborcy Konfederacji. 46 proc. z nich "zdecydowanie się nie zgadza" z zawartym w pytaniu stwierdzeniem. Kolejne 3 proc. "raczej się nie zgadza". 29 proc. "zdecydowanie się zgadza", a 22 proc. "raczej się zgadza".
Wśród sympatyków PiS, KO, Trzeciej Drogi i Lewicy panuje niemal zgodność. Wszyscy dzielą obawy dotyczące możliwego znacznego wzrostu cen. Wśród wyborców PiS "zdecydowanie" i "raczej" zgadza się aż 91 proc. badanych
54 proc. wyborców KO "raczej się zgadza" ze stwierdzeniem: "Obawiam się rekordowego wzrostu rachunków za prąd w drugiej połowie roku". 18 proc. natomiast "zdecydowanie się zgadza".
Wyborcy Trzeciej Drogi odpowiedzieli bardzo podobnie. "Raczej się zgadzam" zakreśliło 57 proc. badanych, 19 proc. "zdecydowanie się zgadza".
Wyborcy Lewicy są natomiast najbardziej podzieleni. 17 proc. z nich "zdecydowanie się zgadza", a 49 proc. respondentów "raczej się zgadza". 5 proc. "raczej się nie zgadza", 10 proc. natomiast "zdecydowanie się nie zgadza". Wśród wyborców Lewicy jest także największa grupa niezdecydowanych - łącznie to nawet 19 proc. respondentów.
Sondaż przeprowadzony na zlecenie Wirtualnej Polski przez United Surveys w dniach 24-26 maja. Badanie zrealizowane metodą CAWI/CATI na grupie 1000 osób.