Trwa ładowanie...
d3dfw45
rabin
08-05-2001 20:01

Rabin Novak chwali papieża

Przebywający z wizytą w Polsce rabin prof. David Novak z Toronto stwierdził, że nie byłoby tak pogłębionego dialogu chrześcijańsko-żydowskiego, gdyby nie papież Jan Paweł II.

d3dfw45
d3dfw45

Wizyta rabina jest związana z zaplanowaną na środę jednodniową konferencją w Warszawie, poświęconą żydowskiej deklaracji DABRU EMET (mówcie prawdę). Dokument został ogłoszony przez ponad 160 intelektualistów żydowskich we wrześniu ub. r. W deklaracji podkreśla się m.in., że _ nazizm nie był zjawiskiem chrześcijańskim, żydzi i chrześcijanie muszą razem pracować na rzecz sprawiedliwości i pokoju, a nowe stosunki między żydami a chrześcijanami nie osłabią praktyk religijnych tych pierwszych_.

_ Nie ma Żyda, który by nie zgodził się ze stwierdzeniem, że jest to jedyny papież w całej historii chrześcijaństwa tak otwarty na dialog z Żydami_ - powiedział rabin podczas konferencji prasowej w Warszawie.

W deklaracji podkreśla się m.in., - że nazizm nie był zjawiskiem chrześcijańskim, żydzi i chrześcijanie muszą razem pracować na rzecz sprawiedliwości i pokoju, a nowe stosunki między żydami a chrześcijanami nie osłabią praktyk religijnych tych pierwszych.

Podczas środowej konferencji zabiorą głos m.in.: minister spraw zagranicznych, Władysław Bartoszewski, ks. prof. Michał Czajkowski z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz rabin Irving Greenbegr, przewodniczący Rady Muzeum Holocaustu w Waszyngtonie. (miz)

d3dfw45
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3dfw45
Więcej tematów