Putina nie będzie w Auschwitz. "W Moskwie uczci pamięć ofiar Holokaustu"
We wtorek, w 70. rocznicę wyzwolenia przez wojska radzieckie więźniów obozu Auschwitz, Władimir Putin odwiedzi Muzeum Żydowskie i Centrum Tolerancji w Moskwie - poinformowała służba prasowa prezydenta Rosji.
26.01.2015 | aktual.: 26.01.2015 18:44
Według niej, Putin weźmie tam udział w uroczystościach upamiętniających ofiary Holocaustu, a także zwiedzi czynną w tej placówce ekspozycję "Człowiek i katastrofa" opowiadającą o masowym unicestwianiu przez nazistów więźniów obozów koncentracyjnych.
Polska Agencja Prasowa dowiedziała się, że wśród zaproszonych na uroczystość gości jest polska ambasador w Rosji Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.
Moskiewskie Muzeum Żydowskie i Centrum Tolerancji dokumentuje historię rosyjskich Żydów od czasów carskich po współczesność. Placówka, ufundowana przez oligarchów bliskich Putinowi, powstała w roku 2012 w wybudowanej w 1927 roku zajezdni autobusowej w centrum Moskwy.
Budynek ten rosyjskie władze pod koniec lat 90. przekazały społeczności żydowskiej. Do 2012 roku mieściła się w nim galeria sztuki współczesnej "Garaż" Darii Żukowej, partnerki życiowej lojalnego wobec Kremla miliardera Romana Abramowicza.
Putin osobiście wsparł koncepcję muzeum, przekazując na jego rzecz równowartość swej miesięcznej pensji. Później przekazał placówce także cenne archiwalia żydowskie - bibliotekę Schneersona.
Organizatorzy muzeum stawiają sobie za cel nie tylko ukazywanie w kreatywny i interaktywny sposób codziennego życie i kultury Żydów, ale również przyczynianie się do dialogu międzykulturowego. Na terenie placówki funkcjonują wystawy stałe, ekspozycje czasowe, biblioteka, sklep muzealny, centrum badań, sale konferencyjne, ośrodek dla dzieci oraz koszerna kafejka.
We wtorek na całym świecie obchodzony będzie Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Został ustanowiony w 2005 roku przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych. Obchodzony jest 27 stycznia, w rocznicę wyzwolenia przez żołnierzy Armii Czerwonej hitlerowskiego obozu zagłady Auschwitz-Birkenau w 1945 roku.