Putin przyjechał do Wietnamu. Padły słowa o Ukrainie
Władimir Putin w czwartek rano czasu lokalnego przybył do stolicy Wietnamu Hanoi. Jest to drugi przystanek w podróży po Azji rosyjskiego dyktatora. Wizyta jest interpretowana jako demonstracja wsparcia dyplomatycznego, jakim Rosja nadal cieszy się w tym regionie.
Dwudniowa wizyta Putina w Wietnamie oburzyła Stany Zjednoczone. Rzecznik ambasady USA w Hanoi skrytykował tę podróż, mówiąc: "żaden kraj nie powinien zapewniać Putinowi możliwości promowania jego agresji w Ukrainie i w inny sposób pozwalać mu na normalizację jego okrucieństw" – podaje agencja Reutera.
Według rosyjskiej państwowej agencji informacyjnej TASS, powołującej się na Kreml, Putin ma spotkać się z wietnamskimi przywódcami, w tym z sekretarzem generalnym Partii Komunistycznej Nguyenem Phu Trongiem i nowym prezydentem To Lamem.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Putin dziękuje i szuka sojuszników
Podobnie jak wizyta Putina w Pjongjangu, tak podróż Putina do Hanoi może sygnalizować pogłębienie stosunków między obydwoma narodami. Rosyjski przywódca desperacko stara się pozyskać konkretne wsparcie w obliczu międzynarodowych sankcji w związku z trwającą od ponad dwóch lat pełnowymiarową wojną w Ukrainie.
Według Kremla przed wizytą Putin w artykule dla oficjalnej gazety Wietnamskiej Partii Komunistycznej podziękował Wietnamowi za "wyważone stanowisko" w sprawie wojny Rosji w Ukrainie.
- Jesteśmy wdzięczni naszym wietnamskim przyjaciołom za wyważone stanowisko w sprawie kryzysu w Ukrainie i chęć ułatwienia poszukiwania praktycznych sposobów jego pokojowego rozwiązania. Wszystko to jest w pełni zgodne z duchem i charakterem naszych stosunków – powiedział Putin.
Oczekuje się zawarcia licznych porozumień
Ambasador Wietnamu w Rosji Dang Minh Koi powiedział Wietnamskiej Agencji Informacyjnej, że wizyta państwowa wzmocni więzi Hanoi–Moskwa i będzie "okazją dla przywódców obu krajów do omówienia i zaproponowania konkretnych środków w celu pobudzenia dwustronnej współpracy handlowej i gospodarczej" - cytowała dyplomatę agencja TASS.
Oczekuje się przyjęcia wspólnego oświadczenia i ogłoszenia licznych porozumień w sprawie współpracy w sektorach obejmujących "obszary handlowe i gospodarcze, naukowe, technologiczne i humanitarne".
Dyplomatyczny balans Wietnamu
Moskwa jest głównym dostawcą broni do Wietnamu od czasów sowieckich, a analitycy twierdzą, że w porządku obrad mogą znaleźć się rozmowy w sprawie broni i energii.
Wizyta stanowi także dowód na to, że Wietnam zachowuje równowagę w polityce zagranicznej, co, podobnie jak Indiom, pozwala mu na utrzymywanie przyjaznych stosunków z rywalizującymi ze sobą głównymi mocarstwami, w tym Rosją, Stanami Zjednoczonymi i Chinami. W zeszłym roku Wietnam gościł zarówno chińskiego przywódcę Xi Jinpinga, jak i prezydenta USA Joe Bidena.
Źródło: CNN