ŚwiatPutin z Tymoszenko o Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej

Putin z Tymoszenko o Wspólnej Przestrzeni Gospodarczej

Na spotkaniu
rosyjskiego prezydenta Władimira Putina z premier Ukrainy Julią
Tymoszenko w Kijowie głównym tematem była Wspólna Przestrzeń
Gospodarcza (WPG), tworzona na podstawie umowy z 2003 roku.

Putin zwrócił się do Tymoszenko o szybsze wyznaczenie przedstawiciela Ukrainy, który - wraz z delegatami Rosji, Białorusi i Kazachstanu - uczestniczyłby w dalszych pracach nad WPG.

Tymoszenko powiedziała, że Ukraina opowiada się za rozwojem współpracy w ramach WPG. Zapewniła też rosyjskiego prezydenta, że "może liczyć na ukraiński rząd" i wyraziła przekonanie, że w stosunkach obu krajów "nie ma ani jednego problemu, którego nie dałoby się rozwiązać" - jak cytuje rosyjska agencja ITAR-TASS.

Jesteśmy za tym, by WPG naprawdę doszła do skutku - oświadczyła Tymoszenko. Podkreśliła, że najważniejsza sprawa to zdjęcie ograniczeń z handlu, a Ukraina jest gotowa szybciej uczynić ten krok. Zastrzegła jednak, że należy trochę przekształcić współpracę w ramach WPG.

Według agencji ITAR-TASS, ukraińska premier zaproponowała spotkanie przedstawicieli rządów obu państw, na którym omówiono by sprawę WPG punkt po punkcie.

Przed spotkaniem Tymoszenko powiedziała dziennikarzom, że po pewnym przeformatowaniu ten projekt (WPG) ma prawo do życia - bez utraty suwerenności Ukrainy. Według niej, należy wyjść od tego, że WPG to wspólna przestrzeń gospodarcza, a nie polityczna. Należy to rozgraniczyć - cytuje jej słowa internetowa gazeta "Ukraińska Prawda".

Wspólna Przestrzeń Gospodarcza ma dla Rosji kluczowe znaczenie. Tymczasem nowe władze w Kijowie od chwili objęcia rządów sygnalizują, że maksimum, na co mogą się zgodzić, jest utworzenie w ramach WPG strefy wolnego handlu.

Podpisana przez poprzedniego prezydenta Ukrainy, Leonida Kuczmę, umowa o WPG zakłada, że na terytorium wchodzących w jej skład czterech państw kapitały i siła robocza będą przemieszczać się bez ograniczeń, będzie też koordynowana polityka podatkowa, pieniężno- kredytowa i walutowa. W 2005 roku sygnatariusze umowy mieli podpisać 29 porozumień, określających zasady funkcjonowania WPG.

Kijów nie chce wchodzić do jakichkolwiek ponadnarodowych struktur, które zamknęłyby przed nim drogę do Unii Europejskiej i Światowej Organizacji Handlu (WTO).

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)