Trwa ładowanie...
d3n3ud5
30-07-2004 20:50

Putin: składamy hołd bohaterom polskiego oporu

Dziś składamy hołd bohaterom polskiego oporu. Męstwo i poświęcenie milionów wiernych synów i córek Polski walczących z nazizmem na zawsze pozostaną w pamięci Rosjan - napisał prezydent Rosji Władimir Putin w odezwie z okazji 60. rocznicy Powstania Warszawskiego.

d3n3ud5
d3n3ud5

W stołecznym Ratuszu list przekazał byłym powstańcom i przedstawicielom władz stolicy zastępca ambasadora Federacji Rosyjskiej w Polsce Władimir Sedych. Jesteśmy bardzo zadowoleni, że taki list przyszedł - powiedział szef warszawskiego oddziału Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Jerzy Wilgat.

"60 lat oddziela nas od dnia, w którym mieszkańcy Warszawy rozpoczęli okrutne starcie z najeźdźcami nazistowskimi. To Powstanie, bohaterska walka patriotów polskich w latach II wojny światowej stały się ważnym wkładem w nasze wspólne zwycięstwo" - czytamy w liście. "Lekcje tej okropnej wojny nie podlegają zapomnieniu. Dzisiaj też powinniśmy czynić wszystko, co jest możliwe, na rzecz wzmocnienia stabilności, partnerstwa i zaufania w Europie i świecie" - napisał prezydent Rosji.

Podkreślił, że "w Rosji są dobrze znane i wysoce cenione tradycje przyjaźni i wzajemnej pomocy naszych narodów, obopólnie korzystna współpraca w dziedzinach gospodarki i kultury".

Ten list do pewnego stopnia wyjaśnia sprawę, prostuje ją. Nie powinno być zadrażnień. Wiemy, że Rosja rozumie te trudności, jakie były kiedyś, i przez to, że je odczuwa, jest ten list - powiedział Jerzy Wilgat.

d3n3ud5

Zastępca ambasadora Federacji Rosyjskiej zaznaczył, że przekazał list prezydenta Rosji "bezpośrednio kombatantom Powstania, ponieważ właśnie do nich był on skierowany". Spodziewam się, że dokument ten spotka się z pozytywnym przyjęciem w Polsce - oświadczył.

Zapytany o znaczenie tego listu w kontekście listu ambasadora Federacji Rosyjskiej Nikołaja Afanasjewskiego, zamieszczonego w informatorze dotyczącym obchodów 60. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, odparł jedynie, że "wiele z tego, co pisały na jego temat polskie media, nie wynikało z treści listu".

Afanasjewski napisał m.in.: "Jestem przekonany, że najważniejsze, o co powinniśmy dbać, to bezcenne doświadczenie wspólnych działań w latach II wojny światowej narodów o odmiennej historii, kulturze i tradycjach politycznych, narodów, które łączyła walka ze wspólnym wrogiem". Te sformułowania zaskoczyły uczestników Powstania, którzy podkreślali, że "oczekują prawdy zamiast obiegowych, odświętnych przymiotników".

Wiceprezydent Warszawy Władysław Stasiak powiedział, że wraz z Władimirem Sedychem i powstańcami zgodzili się co do tego, że "jeżeli mamy wspólnie, bez negatywnych emocji rozmawiać o Powstaniu Warszawskim, to trzeba również trudne rzeczy wyjaśniać i ich nie unikać".

d3n3ud5
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n3ud5
Więcej tematów