WP
WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Putin odznaczył stalinowskiego ludowskiego komisarza

Nikołaj Bajbakow, ludowy komisarz (minister) przemysłu naftowego w rządzie Józefa Stalina i wieloletni przewodniczący Komisji Planowania (Gospłanu) w ekipie Leonida Breżniewa odebrał w czwartek na Kremlu z rąk prezydenta Władimira Putina jedno z najwyższych odznaczeń państwowych poradzieckiej Rosji - Order za Zasługi wobec Ojczyzny II klasy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP

O odznaczeniu 95-letniego Bajbakowa poinformowała "Rossijskaja Gazieta", przedstawiając go, jako "głównego pracownika naukowego" Instytutu Problemów Ropy i Gazu Rosyjskiej Akademii Nauk.

Dziękując za wyróżnienie, były ludowy komisarz wyraził nadzieje, że "obecne czasy posłużą dobru ojczyzny".

Bajbakow - to jedna z najbardziej wpływowych postaci w byłym Związku Radzieckim. Przez ponad ćwierć wieku był głównym planistą w gospodarce ZSRR. Do dzisiaj cieszy się opinią współtwórcy supermocarstowego statusu Związku Radzieckiego. Należał do niewielkiego grona ludzi, których nazwiskami jeszcze za życia nazywano miasta, fabryki i statki.

WP

Do otoczenia Stalina wprowadził go Łazar Kaganowicz. Przemysłem naftowym byłym ZSRR Bajbakow kierował w latach 1940-55 roku - najpierw jako zastępca ludowego komisarza, później - ludowy komisarz, a w końcu - minister. Na czele wszechmocnego Gospłanu stał dwukrotnie - od 1955 do 1958 oraz od 1965 do 1985 roku.

W ZSRR jego zasługi uhonorowano m.in. tytułem Bohatera Pracy Socjalistycznej i czterema Orderami Lenina. Od 1965 roku miał też rangę wicepremiera. Był również członkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i deputowanym do Rady Najwyższej ZSRR.

Jego karierę przerwało dopiero objęcie władzy na Kremlu przez Michaiła Gorbaczowa.

Jerzy Malczyk

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP