Putin odznaczył stalinowskiego ludowskiego komisarza
Nikołaj Bajbakow, ludowy komisarz (minister) przemysłu naftowego w rządzie Józefa Stalina i wieloletni przewodniczący Komisji Planowania (Gospłanu) w ekipie Leonida Breżniewa odebrał w czwartek na Kremlu z rąk prezydenta Władimira Putina jedno z najwyższych odznaczeń państwowych poradzieckiej Rosji - Order za Zasługi wobec Ojczyzny II klasy.
24.03.2006 | aktual.: 24.03.2006 15:24
O odznaczeniu 95-letniego Bajbakowa poinformowała "Rossijskaja Gazieta", przedstawiając go, jako "głównego pracownika naukowego" Instytutu Problemów Ropy i Gazu Rosyjskiej Akademii Nauk.
Dziękując za wyróżnienie, były ludowy komisarz wyraził nadzieje, że "obecne czasy posłużą dobru ojczyzny".
Bajbakow - to jedna z najbardziej wpływowych postaci w byłym Związku Radzieckim. Przez ponad ćwierć wieku był głównym planistą w gospodarce ZSRR. Do dzisiaj cieszy się opinią współtwórcy supermocarstowego statusu Związku Radzieckiego. Należał do niewielkiego grona ludzi, których nazwiskami jeszcze za życia nazywano miasta, fabryki i statki.
Do otoczenia Stalina wprowadził go Łazar Kaganowicz. Przemysłem naftowym byłym ZSRR Bajbakow kierował w latach 1940-55 roku - najpierw jako zastępca ludowego komisarza, później - ludowy komisarz, a w końcu - minister. Na czele wszechmocnego Gospłanu stał dwukrotnie - od 1955 do 1958 oraz od 1965 do 1985 roku.
W ZSRR jego zasługi uhonorowano m.in. tytułem Bohatera Pracy Socjalistycznej i czterema Orderami Lenina. Od 1965 roku miał też rangę wicepremiera. Był również członkiem Komitetu Centralnego Komunistycznej Partii Związku Radzieckiego i deputowanym do Rady Najwyższej ZSRR.
Jego karierę przerwało dopiero objęcie władzy na Kremlu przez Michaiła Gorbaczowa.
Jerzy Malczyk