Trwa ładowanie...
d2xkc7t
IAR

Putin na granicy konfliktu ze wszystkimi sąsiadami

• Gazieta.ru: kolejne konflikty Moskwy ze stolicami w Europie i Azji
• Sporne kwestie w kontaktach z Chinami, Finlandią, Mongolią i Kirgizją
• "Większość państw współpracujących z Rosją zaczęło się jej bać"
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Prezydent Rosji Władimir Putin
Prezydent Rosji Władimir Putin (AFP, Fot: MAXIM SHIPENKOV)
d2xkc7t

Rosja niebawem może być skonfliktowana ze wszystkimi państwami sąsiedzkimi - przekonuje portal Gazieta.ru, publikując obszerną analizę dotychczasowych stosunków Moskwy ze stolicami w Europie i Azji.

Redakcja rosyjskiego portalu wskazuje kraje, z którymi Rosja już jest w konflikcie (Gruzja, Ukraina, Turcja, Łotwa i Estonia) oraz państwa, mogące do tej grupy dołączyć, głównie ze względu na rozbieżność interesów gospodarczych.

Rosyjscy publicyści do tych ostatnich zaliczają m.in. Mongolię, która chce budować elektrownie wodne na rzece Selenga, jednym z głównych dopływów, tracącego wodę jeziora Bajkał. Ułan Bator upiera się przy przegrodzeniu rzeki zaporami, a Moskwa stanowczo mówi nie.

d2xkc7t

Z kolei Helsinki mają pretensje do Rosji, że ta nie potrafi zatrzymać u siebie fali uchodźców, którzy przedostają się do Finlandii, a także rozpoczętej przez Rosatom budowy elektrowni jądrowej w pobliżu rosyjsko-fińskiej granicy.

Kirgizja, która przystąpiła do Euroazjatyckiej Grupy Gospodarczej nie może pogodzić się z dyktatem Moskwy. Chinom nie po drodze z wielkim sąsiadem w wielu kwestiach gospodarczych i nawet "Szlak Jedwabny" do Europy budują omijając Rosję.

Gazieta.ru zwraca też uwagę, że po wydarzeniach z ostatnich lat większość państw współpracujących z Moskwą zaczęło się jej bać. Portal konkluduje, że tylko słaba kondycja rosyjskiej gospodarki powstrzyma Kreml przed zaognianiem politycznych konfliktów.

d2xkc7t

Podziel się opinią

Share

d2xkc7t

d2xkc7t
Więcej tematów