Trwa ładowanie...

Putin i Merkel rozmawiali o rozejmie na Ukrainie i o gazie dla UE

Prezydent Rosji Władimir Putin i kanclerz Niemiec Angela Merkel rozmawiali przez telefon na temat znaczenia utrzymania zawieszenia broni na Ukrainie - poinformował Kreml.
Share
Kanclerz Angela Merkel ma dążyć do pojednania z Rosją - tak uważają niemieckie media
Kanclerz Angela Merkel ma dążyć do pojednania z Rosją - tak uważają niemieckie mediaŹródło: PAP/EPA, Fot: Micheal Reicher
dsdtex0

Według tego źródła politycy wymienili też opinie na temat dostaw rosyjskiego gazu do państw Unii Europejskiej i ustalili, że konsultacje w tej kwestii będą kontynuowane w formacie trójstronnym. Spór gazowy między Rosją a Ukrainą rodzi groźbę zakłóceń dostaw rosyjskiego gazu do UE przez terytorium Ukrainy, jak było w 2006 i 2009 roku, podczas poprzednich "wojen gazowych".

Według rosyjskich źródeł Putin i Merkel pozytywnie ocenili uzgodnienia, które zapadły na spotkaniu ministerialnym Rosja-UE-Ukraina w Brukseli 12 września. Zdecydowano wówczas o odroczeniu do 31 grudnia 2015 r. tymczasowego wdrażania części handlowej umowy stowarzyszeniowej UE-Ukraina.

Rosja uważa, że umowa między Unią a Ukrainą zagrozi jej interesom gospodarczym, dlatego zapowiadała podjęcie działań w celu ochrony swojego rynku.

dsdtex0

Podziel się opinią

Share
dsdtex0
dsdtex0
Więcej tematów