Trwa ładowanie...

Putin do Barroso: jeśli będziecie straszyć, zajmę Kijów w dwa tygodnie

Jeśli Europa będzie wciąż straszyć Rosję sankcjami, to rosyjskie wojska zajmą Kijów - tak miał powiedzieć Władimir Putin w rozmowie z szefem Komisji Europejskiej Jose Manuelem Barroso. O tej rozmowie poinformować miał sam Barroso podczas weekendowego szczytu Unii Europejskiej - pisze włoski dziennik "La Republica".

Share
Putin do Barroso: jeśli będziecie straszyć, zajmę Kijów w dwa tygodnie
Źródło: AFP, Fot: Sergei Chirikov
d40l4sz

Włoski dziennik opisując rozmowy, które toczyły się w sobotę, używa określenia "surrealistyczne". Dyskutowano bowiem nie tylko o obsadzie stanowisk w unijnych instytucjach, ale także o sankcjach wobec Rosji - przy sprzeciwie Węgier, Słowacji i Cypru. Wówczas właśnie Barroso opowiedział o rozmowie z Putinem.

Jak mówił Barroso, podczas niedawnej rozmowy telefonicznej zapytał prezydenta Rosji o przekroczenie granicy Ukrainy przez rosyjskie wojsko. Putin odpowiedział, że jeśli zechce, "zajmą Kijów w dwa tygodnie".

d40l4sz

Przywódcy unijnych państw byli oburzeni. Angela Merkel powiedziała wprost, że "Rosja podejmuje próbę przesunięcia istniejących granic, grożąc przemocą lub wręcz stosując przemoc". Dodała, że Rosja naruszyła integralność terytorialną suwerennego kraju.

O Ukrainie rozmawiali również na nieformalnym szczycie ministrowie spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej. Dotychczasowa szefowa unijnej dyplomacji Catherine Ashton stwierdziła po tym spotkaniu, że Rosja musi "zahamować wrogość oraz transfer sprzętu w rejon konfliktu i wycofać swe siły zbrojne" z Ukrainy

d40l4sz

Podziel się opinią

Share
d40l4sz
d40l4sz
Więcej tematów