"Pułapka na myszy" od 30 lat na tej samej scenie
Londyński St. Martin's Theatre świętował w piątek trzydziestolecie nieprzerwanego grania "Pułapki na myszy" Agathy Christie. Tę kryminalną sztukę można na tej scenie oglądać od 25 marca 1974 r.
26.03.2004 21:15
W jubileuszu wzięli udział aktorzy z premierowej inscenizacji "Pułapki", która odbyła się w listopadzie 1952 r. w londyńskim teatrze The Ambassador. Od tego czasu w sztuce zagrało ponad 300 aktorów. David Raven, który 4.575 razy wcielił się w rolę majora Metcalfe'a, trafił do Księgi Guinnessa. Dublerką o najdłuższym stażu na świecie jest Nancy Seabrooke, która przez 6.240 spektakli spokojnie szydełkowała za kulisami, czekając na swój występ.
Sir Richard Attenborough, który wraz z żoną Sheilą Sim zagrał w pierwszej inscenizacji "Pułapki na myszy", wyjaśnił, na czym polega tajemnica wręcz fantastycznego powodzenia sztuki: "Jest cholernie dobrze napisana".
"Christie była nadzwyczajna, tak jak Steven Spielberg. Niektórzy ludzie po prostu mają nosa do robienia rzeczy, które trafiają w gusty publiczności" - uważa Attenborough.
Wszystkie prawa autorskie zmarła w 1976 r. Christie przekazała swojemu wnukowi Mathew Prichardowi jako prezent na jego dziewiąte urodziny.
60-letni dziś Prichard, który pojawił się na piątkowym jubileuszu w teatrze St. Martin, do tej pory uczestniczył w 11 innych uroczystościach na cześć "Pułapki". "Widziałem tę sztukę jakieś 20 czy 30 razy. Ani razu nie zauważyłem, żeby publiczność była zawiedziona" - opowiada Prichard.
Agata Christie napisała "Pułapkę na myszy" w 1947 r. jako półgodzinne słuchowisko radiowe (zatytułowane "Trzy ślepe myszki"). Gdy spotkało się z życzliwym przyjęciem, postanowiła przerobić je na sztukę teatralną. Ogólnoświatowy sukces przedstawienia bardzo ją zaskoczył. Jak sama pewnego razu wyznała, liczyła, że utrzyma się ono na afiszu najwyżej osiem miesięcy.
"Przez te wszystkie lata 'Pułapka na myszy' ze zwykłej sztuki zmieniła się w jeden z symboli Londynu" - uważa Lord Willoughby de Broke, którego rodzina wybudowała w 1916 r. St. Martin's Theatre i do dziś jest jego właścicielem.
Przez 52 lata przetłumaczoną na 20 języków sztukę obejrzało ponad 10 milionów ludzi w 40 krajach. Tradycyjnie przed każdym przedstawieniem na całym świecie widzowie "Pułapki", którzy znają rozwiązanie zagadki, są proszeni o niezdradzanie innym zakończenia.