ŚwiatPtasia grypa w Unii Europejskiej - groźnie, ale nie tragicznie

Ptasia grypa w Unii Europejskiej - groźnie, ale nie tragicznie

Zebrani w Luksemburgu ministrowie spraw
zagranicznych UE wezwali do międzynarodowej współpracy w
przeciwdziałaniu szerzeniu się ptasiej grypy, którą nazwali
"światowym zagrożeniem".

Ptasia grypa w Unii Europejskiej - groźnie, ale nie tragicznie
Źródło zdjęć: © AFP

18.10.2005 | aktual.: 18.10.2005 20:26

Komisarz ds. zdrowia i ochrony konsumentów Markos Kyprianu, który także był obecny na spotkaniu, uspokajał jednak, że czym innym jest ptasia grypa, która dotarła już do Unii Europejskiej, a czym innym - ryzyko pandemii wśród ludzi.

Zdaniem Kyprianu pojawienie się wirusa w Grecji, czyli w granicach UE, w żaden sposób nie zwiększa ryzyka masowych zachorowań wśród ludzi. To dwie osobne sprawy - powiedział Kyprianu. Pandemia może być wynikiem pojawienia się zarówno tego konkretnego wirusa, jak i mutacji jakiegokolwiek innego wirusa grypy.

Komisarz podkreślił kilka razy, jak ważne jest przestrzeganie zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia w sprawie szczepień przeciwko zwykłej grypie sezonowej. Jego zdaniem po pierwsze zmniejszy to ryzyko powikłań w grupach ryzyka (np. służba zdrowia albo osoby starsze i słabego zdrowia).

Po drugie - da impuls zakładom farmaceutycznym do zwiększenia zdolności produkcyjnych. Te - powiedział komisarz - będą mogły być wykorzystane w razie pandemii do produkcji szczepionek przeciwko nowemu, zmutowanemu rodzajowi wirusa.

Kyprianu po raz kolejny zaapelował też do krajów członkowskich o nadrabianie zaległości w przygotowaniu zapasów leków typu Tamiflu, stosowanych w przypadku grypy. W przypadku pandemii to pierwsza linia obrony - powiedział komisarz. A wciąż nie jesteśmy przygotowani tak, jak być powinniśmy. Nie chciał jednak podać, ile krajów UE spełnia wymagania WHO i ma zapasy leków dla 25% swoich obywateli.

Kyprianu nie wykluczył pojawienia się kolejnych ognisk ptasiej grypy w Unii Europejskiej, czy to w rejonie Morza Śródziemnego, czy gdzie indziej. Obecny na spotkaniu sekretarz stanu w MSZ Jan Truszyszczyński dobrze ocenił stan przygotowań Polski.

To, co do tej pory wykonano w Polsce, jeśli idzie o kontrolę weterynaryjną czy kontrolę na granicach, wydaje mi się być wystarczające - powiedział Truszczyński. Zapowiedział dalszą koordynację kroków w ramach Unii Europejskiej. Gdyby nie było Unii Europejskiej, to chociażby do takich spraw należałoby ją wymyślić, bo się przydaje - dodał.

Według polskiego Ministerstwa Zdrowia do końca roku na polski rynek trafi 650 tys. szczepionek przeciwko grypie, a na rok 2006 i 2007 przewidziane są dostawy odpowiednich leków, na które przeznaczono fundusze z rezerwy budżetowej.

Na świecie (głównie w Azji południowo-wschodniej) zmarło dotychczas 60 osób zarażonych ptasią grypą od drobiu. Dotychczas nie odkryto przypadku zakażenia człowieka przez człowieka. Dopiero taka sytuacja, która możliwa byłaby przez zmutowanie wirusa ptasie grypy z grypą ludzką, mogłaby sprawić, że liczba chorych wśród ludzi gwałtownie by wzrosła.

Michał Kot

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)