Ptasia grypa czepia się komórek głęboko w płucach
Wirus H5N1 jest mało zaraźliwy dla ludzi, ponieważ atakuje głównie komórki usytuowane głęboko w płucach - informuje "Science".
Zespół Thijsa Kuikena z Centrum Medycznego "Erasmus" w Rotterdamie zidentyfikował w ludzkich płucach typy komórek, do których najchętniej przyczepia się wirus ptasiej grypy - H5N1. Są to wyściełające pęcherzyki płucne pneumocyty typu II, odpornościowe makrofagi oraz komórki pokrywające ściany oskrzelików.
Odkrycie może tłumaczyć, dlaczego wirusowi stosunkowo trudno przejść z jednego człowieka na innego - po prostu najwięcej jest go w najgłębszej części płuc, skąd niełatwo się wydostać mikroorganizmom podczas kaszlu czy kichania. Dlatego zakażenie nie przenosi się drogą kropelkową.
Naukowcy porównali rozmieszczenie wirusa w drogach oddechowych ludzi, myszy, łasic, makaków i kotów domowych. Najbardziej podobne do ludzkiego jest rozmieszczenie wirusa u kotów, drugie w kolejności są łasice. Zwierzęta te mogłyby służyć jako laboratoryjne modele wirusowego zapalenia płuc u człowieka.