Trwa ładowanie...
d5jq1x7
23-07-2007 19:35

Ptakom na sterydach rosną mózgi

Pod wpływem testosteronu samcom pasówki
białobrewej (Zonotrichia leucophrys) powiększają się obszary mózgu
odpowiedzialne za pieśni godowe - informuje "Journal of
Neuroscience".

d5jq1x7
d5jq1x7

Pieśni ptaków wyznaczają granice ich terytorium i przywabiają samiczki- im głośniej i efektowniej śpiewa samiec, tym większe ma terytorium i powodzenie u płci przeciwnej. O ile wyniki wcześniejszych badań wskazywały, że środowisko może wpływać na rozwój mózgu i powstawanie nowych połączeń nerwowych, to badania nad pasówkami świadczą raczej o wpływie hormonów.

Gdyby struktura mózgu zależała głównie od środowiska, można by na nią wpływać modyfikując otoczenie. Jednak badania naukowców z University of Washington tego nie potwierdziły.

Naukowcy złapali podczas jesiennej migracji 19 dorosłych samczyków i przez 12 tygodni trzymali je w warunkach naśladujących zimę (długie noce, krótkie dni). Jedenaście ptaków zostało chirurgicznie pozbawionych słuchu. Tydzień później wszystkim samcom wszczepiono uwalniające testosteron implanty i przeniesiono je w warunki odpowiadające okresowi godowemu na Alasce.

Nawet w przypadku głuchych ptaków trzy obszary mózgu (zwane HVC, RA oraz X) mające związek ze śpiewem były podobnie powiększone jak u zdrowych. Jednak głuche ptaki śpiewały tylko jedną ósmą pieśni, które potrafiły zaśpiewać słyszące samce.

Wyniki badań sugerują, że stosowane niekiedy w rehabilitacji osób po udarze odtwarzanie taśm z nagranymi rozmowami może nie być skuteczne i lepsze byłoby zastosowanie neutrofin - stymulujących wzrost mózgu białek, których syntezę pobudza testosteron.

d5jq1x7
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d5jq1x7
Więcej tematów