PSL złoży wniosek o skrócenie kadencji parlamentu
PSL złoży wniosek o skrócenie obecnej kadencji parlamentu i przeprowadzenie kolejnych wyborów do Sejmu i Senatu łącznie z przyszłorocznymi wyborami do Parlamentu Europejskiego, które odbędą się prawdopodobnie 13 czerwca 2004 r.
02.12.2003 | aktual.: 09.12.2003 13:01
Takie stanowisko przyjął na wtorkowym posiedzeniu Naczelny Komitet Wykonawczy Stronnictwa. W stanowisku napisano, że NKW jest zaniepokojony obecną sytuacją społeczno-polityczną w kraju.
Komitet ocenia, że "afery korupcyjne, w które zamieszani są czołowi politycy koalicji rządzącej, obniżają autorytet państwa i jego instytucji". Dlatego m.in. proponuje skrócenie kadencji i przedterminowe wybory parlamentarne.
"Wystąpimy z formalnym wnioskiem do marszałka Sejmu o to, by określić termin zakończenia tej kadencji i rozpisać wybory razem z wyborami do Parlamentu Europejskiego. To będzie taniej dla państwa, a natychmiastowe rozwiązanie Sejmu wprowadza pewną dezorganizację i chaos" - powiedział rzecznik PSL Marek Sawicki.
Odniósł się w ten sposób do propozycji PiS i LPR, które chcą by obecny Sejm dokonał samorozwiązania i rozpisane zostały przedterminowe wybory parlamentarne.
To reakcja tych partii na kolejne doniesienia o kolejnych aferach, w które uwikłane mają być ważne osoby w państwie. Ugrupowania te uważają, że samorozwiązanie obecnego Sejmu jest warunkiem uzdrowienia polskiego życia politycznego.
Zdaniem Sawickiego, jeśli podjąć decyzję o natychmiastowym samorozwiązaniu Sejmu, to kolejnych wyborów można spodziewać się w końcu roku, a to oznacza przerwanie prac nad projektem budżetu na 2004 r. i nad dostosowywaniem prawa do norm UE. Nowy Sejm rozpocząłby konstytuowanie się i pracę w trakcie kampanii wyborczej do PE.
"Skoro i tak będzie trwała kampania przed wyborami do Parlamentu Europejskiego, myślę że warto połączyć te dwa elementy, zrobić to w miarę spokojnie (przedterminowe wybory) i nie zdezorganizować państwa" - powiedział rzecznik PSL.
Sawicki dodał, że prawdopodobnie wniosek jego klubu złożony zostanie u marszałka Sejmu jeszcze w tym tygodniu, tak, aby mógł być rozpatrywany wraz z wnioskami PiS i LPR. Według niego, sprawami tymi Sejm mógłby zająć się na następnym posiedzeniu w przyszłym tygodniu.
Ponadto - reagując na doniesienia o kolejnych aferach - NKW PSL popiera wniosek o powołanie komisji śledczej do zbadania "afery lekowej" oraz o zbadanie przez sejmową Komisję Kontroli Państwowej podejrzeń o nieprawidłowościach przy uchwalaniu zmian w ustawie o grach losowych.