PolskaPSL zgadza się z SLD-UP w kwestiach parlamentarnych

PSL zgadza się z SLD‑UP w kwestiach parlamentarnych

Według prezesa ludowców Jarosława Kalinowskiego, PSL i SLD-UP mają podobne stanowisko dotyczące organizacji pracy nowego parlamentu. Kalinowski dodał, że w kwestiach gospodarczych i społecznych są zarówno różnice, jak i podobieństwa, zapowiedział, że rozmowy będą kontynuowane

Marek Sawicki wiceprezes PSL podkreśla, że rozmowy z liderami SLD-UP dopiero się rozpoczęły i na razie jest jeszcze za wcześnie, żeby mówić o jakichś szczegółowych rozwiązaniach dotyczących spraw gospodarki i finansów państwa. Umówiliśmy się żeby o tym nie mówić na zewnątrz - powiedział Sawicki.

Rzecznik SLD Michał Tober mówił natomiast dziennikarzom, że rozmowy nie dotyczyły spraw personalnych i tworzenia ewentualnej koalicji rządowej. To były rozmowy wstępne. Wymienialiśmy poglądy na różne tematy. Będziemy rozmawiać dalej w przyszłym tygodniu - dodał.

Liderzy koalicji SLD-UP rozpoczęli w czwartek cykl konsultacji dotyczących utworzenia rządu oraz pracy nowego parlamentu. SLD-UP reprezentują w rozmowach: szef Sojuszu Leszek Miller, Marek Borowski i szef UP Marek Pol. W czwartek, oprócz spotkania z PSL, planowane są również rozmowy z przedstawicielami PiS i Samoobrony.

Liderzy SLD-UP i przedstawiciele PSL zgadzają się, że koszty koniecznych do przeprowadzenia zmian nie powinny dotykać najsłabszych grup społecznych - mówił Michał Tober. Bliskie jest nam stanowisko PSL, jeżeli chodzi o koszty zmian. Stoimy tutaj na wspólnym stanowisku, że te koszty nie powinny dotykać grup najsłabszych ekonomicznie i społecznie; do kieszeni tych grup nie chcemy i nie zamierzamy sięgać - zapewniał Tober.

Zgodziliśmy się co do propozycji konieczności przeniesienia wyborów parlamentarnych i samorządowych na termin wiosenny - powiedział natomiast Jarosław Kalinowski. Dodał, że wybory samorządowe odbyłyby się wiosną przyszłego roku, z wyborami bezpośrednimi wójtów, burmistrzów i prezydentów miast.

Ponadto - jak powiedział Tober - SLD-UP znalazło daleko idące zrozumienie ze strony PSL w kwestiach likwidacji szeregu urzędów centralnych, agencji i funduszy państwowych oraz zmniejszenia liczby radnych.

Wicemarszałek Sejmu kończącej się kadencji Franciszek Stefaniuk powiedział natomiast, że według obu ugrupowań obecny skład prezydium Sejmu czyli marszałek i czterech wicemarszałków jest racjonalny. Stefaniuk uchylił się od odpowiedzi na pytanie, czy to on byłby ewentualnie kandydatem PSL na wicemarszałka Sejmu. (an, mk, ajg, jask)

rozmowypslsld

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)