PSL wygrało prawybory w Bochni
PSL z 26,42% poparciem wygrało niedzielne prawybory w Bochni (woj. małopolskie). Kolejne miejsca zajęły SdPl (15,93%), PO (11,03%) i SLD (10,72%).
Z udziału w prawyborach zrezygnowały PO oraz PiS, ponieważ zarzucały ich organizatorom łamanie wyborczych zasad i manipulowanie wyborcami. Od imprezy zdystansowała się też LPR, uważając, że wyniki głosowania nie będą miarodajne i nie będą stanowić podstawy do przewidywania wyników wyborów ogólnopolskich.
W bocheńskich prawyborach 5% próg wyborczy przekroczyły też: PiS (8,58%), Platforma Janusza Korwin-Mikke (8,43%), Samoobrona (7,2%) oraz Partia Demokratyczna-demokraci.pl (6,51%). Poniżej progu znalazła się LPR z 4,98% poparciem. W prawyborach, w których mogli głosować wszyscy pełnoletni mieszkańcy powiatu bocheńskiego oddano w sumie 1306 głosów.
W trwającym od soboty mityngu wyborczym swoje programy i kandydatów prezentowało siedem ugrupowań: LPR, SLD, SdPl, PSL, Samoobrona, Partia Demokratyczna-demokraci.pl i Platforma Janusza Korwin-Mikkego.
Starosta powiatu bocheńskiego Ludwik Węgrzyn, który równocześnie otwiera listę do Sejmu PSL w okręgu tarnowskim powiedział, że cieszy się z osiągniętego wyniku i liczy, iż w prawdziwych wyborach będzie on podobny, choć być może nie tak wysoki. Tak chcieli wyborcy, wynik ten pokazuje też, że PSL jest niedoszacowane w sondażach przedwyborczych, ponieważ obejmują one głównie duże miasta, a nasz elektorat jest rozproszony - ocenił.
Węgrzyn odrzuca zarzuty, że bocheńskie prawybory zostały zmanipulowane tak, aby wygrało PSL. Uważam, że zostały one przeprowadzone uczciwie, przez niezależną firmę. Jeśli PO i PiS zlekceważyli wyborców w Bochni, to podczas wyborów oni zrewanżują się tym samym - dodał.
Poseł Aleksander Grad, szef małopolskiej PO, która od początku bojkotowała prawybory, ocenił w rozmowie z PAP, że same wyniki są komentarzem do tej imprezy. Ta impreza do końca skompromitowała ideę prawyborów w Bochni i lokalnych polityków PSL, którzy chcieli wynik uszyć grubymi nićmi. PSL powinno przeprosić za to wyborców - mówił.
"Hucpą" i "kuglarskim przedstawieniem" nazwał wyniki prawyborów poseł Zbigniew Ziobro z PiS, które także zrezygnowało z udziału w imprezie. To jest obraza inteligencji każdego Polaka, twierdzenie, że to były miarodajne prawybory. Te wyniki nie mają szansy się powtórzyć, współczuję wszystkim tym komitetom, które dały się namówić na udział w tej propagandowej imprezie PSL - powiedział poseł.
Zdaniem szefa małopolskiego SLD, posła Kazimierza Chrzanowskiego wyniki prawyborów pokazują, że powiat bocheński na pewno nie jest "Polską w pigułce", choć cieszy go prawie 11% poparcie dla SLD. Z niezrozumiałych względów poszerzono zasięg uprawnionych do głosowania. Myślę, że w rzeczywistości ci, którzy w Bochni są na czołowych miejscach, będą raczej niżej stawki - ocenił.
Z osiągniętego wyniku bardzo zadowolony jest szef SdPl w Małopolsce Wojciech Filemonowicz. To jest potwierdzenie tego, co widzimy i słyszymy podczas naszych podróży i spotkań w okręgach wyborczych. Ten wynik jest też dowodem, iż polscy wyborcy zaczynają głosować na konkretne osoby, co mnie bardzo cieszy - powiedział.
Lider tarnowskiej listy LPR Bogusław Sobczak powiedział, że trudno poważnie podchodzić do bocheńskich wyników. Wcześniejsze wybory w tym okręgu, np. do parlamentu europejskiego pokazały, że możemy tam liczyć na prawie 20% poparcie. Wiadomo, jak przygotowywano te prawybory, a samo głosowanie przedłużono o 1,5 godziny - ocenił.
Mityng przedwyborczy trwał w Bochni od soboty, ale nie cieszył się wielkim zainteresowaniem wyborców. Jak żartowali politycy, kandydatów i członków sztabów wyborczych było więcej niż mieszkańców. Nie skusili się oni pomimo, że ugrupowania biorące udział w imprezie przygotowały dla mieszkańców miasta wiele dodatkowych atrakcji.
Były to nie tylko występy kapel, zespołów muzycznych i tancerzy. PSL częstowało polskimi jabłkami. SLD zapraszało do wesołego miasteczka ze zjeżdżalniami i dmuchanymi zamkami, dla wyborców przygotowano też watę cukrową w kolorze czerwonym. Wszystkie ugrupowania rozdawały baloniki i flagi.
Okręgowa Komisja Wyborcza nr 15 w Tarnowie zarejestrowała 243 kandydatów ubiegających się o mandaty w nowym parlamencie, w tym 227 do Sejmu i 16 do Senatu, wystawionych przez 20 komitetów wyborczych. W tym okręgu obejmującym powiaty woj. małopolskiego: bocheński, brzeski, dąbrowski, proszowicki, tarnowski i wielicki oraz miasto Tarnów będzie wybieranych 9 posłów i 2 senatorów.
Cztery lata temu wyniki głosowania w Bochni dały wygraną koalicji SLD-UP uzyskała z 39,5% głosów (541 głosów), PiS 14,0% (192), PO 13,5% (185), Samoobrona 9,8% (134), AWSP 8,2% (112), LPR 6,3% (86), PSL 4,9% (67), UW 3,7% (50), Alternatywa Ruch Społeczny 0,1% (1 głos).