PSL: UE powinna dynamiczniej uczestniczyć w polityce światowej
Zdaniem Andrzeja Grzyba z PSL, w 50-lecie
podpisania Traktatów Rzymskich wydane powinny być dwa dokumenty:
jeden o wspólnych wartościach obywateli Unii Europejskich, drugie
dotyczący funkcjonowania instytucji unijnych. W jego ocenie, UE
powinna także "bardziej dynamicznie uczestniczyć w polityce
światowej".
02.03.2007 | aktual.: 02.03.2007 18:26
Sejm debatował nad informacją minister spraw zagranicznych Anny Fotygi na temat stanowiska Polski w sprawie Traktatu Konstytucyjnego UE oraz nad projektu Deklaracji Berlińskiej.
Poseł PSL stwierdził podczas debaty, że dyskusja na temat Traktatu Konstytucyjnego "to pewien nowy etap w rozwoju UE". "Deklaracja Berlińska, która ma być przyjęta w 50-lecie Traktatów Rzymskich będzie nowym otwarciem" - ocenił.
Chcielibyśmy, aby UE była bardziej sprawiedliwa, bardziej zasobna, silniejsza - z pożytkiem dla wszystkich, którzy ją tworzą. Aby sobie skuteczniej radziła z wyzwaniami, które niesie współczesny świat, np. procesem globalizacji - podkreślił Grzyb.
Jak stwierdził, w 50-lecie Traktatów Rzymskich, które przypada w tym roku, wydane powinny być dwa dokumenty - "konstytucja dla ludzi" i traktat, który będzie formował funkcjonowanie instytucji UE. Deklaracja europejska skierowana do obywateli powinna zawierać katalog wspólnych wartości, tożsamości, przekonań - podkreślił Grzyb.
Jego zdaniem, konieczne jest budowanie UE współdziałającej ze sobą. Możliwa jest zmiana systemu głosowania, ale taka zmiana, która respektuje prawa zarówno tych mniejszych, średnich, jak i najmniejszych państw UE- ocenił poseł PSL.
Jak dodał, system głosowania w Radzie UE powinien oddawać "pozytywne rozumienie kompromisu nicejskiego".
Aby w ten sposób było utrudnione forsowanie decyzji bardziej korzystnych dla największych państw członkowskich, kosztem małych - powiedział Grzyb. Jak podkreślił, jego ugrupowanie chciałoby, aby w Traktacie Konstytucyjnym znalazły się zapisy dotyczące solidarności europejskiej.
Jednocześnie klub PSL zgłosił projekt uchwały w sprawie przyszłości Unii Europejskiej.