PolskaPSL: nowela ustawy żłobkowej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców

PSL: nowela ustawy żłobkowej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców

Projekt noweli ustawy żłobkowej, przygotowany przez rekomendowanego przez PSL ministra pracy i polityki społecznej Władysława Kosiniaka-Kamysza, wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców - przekonuje Henryk Smolarz (PSL).

PSL: nowela ustawy żłobkowej wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców
Źródło zdjęć: © Thinkstockphotos

Smolarz przypomniał na konferencji w sejmie, że w środę odbyło się drugie czytanie nowelizacji ustawy żłobkowej, która przewiduje m.in. zmiany zasad przyznawania dotacji na utworzenie i prowadzenie żłobka oraz zachęty do zatrudniania dziennych opiekunów. Jak podkreślił od czasu, gdy ustawa weszła w życie (w kwietniu 2011 r.) ze strony osób prowadzących żłobki, a także tych, które w nich pracują jako nianie napłynęło "szereg wątpliwości i uwag".

Na ich podstawie - jak dodał - rekomendowany przez PSL minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz przygotował nowelizację ustawy, która "wychodzi naprzeciw oczekiwaniom rodziców".

Nowelizacja ustawy żłobkowej była zapowiadana przez premiera Donalda Tuska w tzw. drugim expose i jest częścią pakietu ustaw wychodzących naprzeciw potrzebom rodzin, który ma ułatwić godzenie pracy z życiem prywatnym.

Zdaniem Smolarza najważniejsza zmiana w ustawie będzie polegała na zwiększeniu wsparcia dla podmiotów, które będą budowały żłobki. - To znacząca pomoc dla samorządów, bo to one głównie odpowiadają za budowę żłobków - podkreślił. Jak zaznaczył, zostanie też poszerzony katalog podmiotów, które będą mogły prowadzić żłobki.

Wiceminister pracy i polityki społecznej Elżbieta Seredyn podkreśliła z kolei, że jeszcze w 2005 roku było 371 żłobków, a w 2012 r. - po wejściu w życie ustawy żłobkowej - ich liczba wzrosła do 791, oprócz tego jest 926 innych instytucji, które oferują opiekę nad dziećmi do 3. roku życia.

- Mamy boom na miejsca opieki nad dzieckiem do lat 3 - podsumowała.

Projekt nowelizacji ustawy o formach opieki nad dziećmi do lat trzech tzw. ustawy żłobkowej jest odpowiedzią na najczęściej zgłaszane problemy przy jej realizacji. Nowela ma m.in. zmienić zasady przyznawania dofinansowania na tworzenie i utrzymywanie placówek opieki nad małymi dziećmi.

Przewiduje, że dotację celową z budżetu państwa będą mogły otrzymać nie tylko gminy, jak to jest obecnie, ale także inne podmioty - osoby fizyczne, osoby prawne oraz jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej. Dotacja będzie mogła wynieść do 80 proc. kosztów (obecnie 50 proc.). Projekt rozszerza też katalog podmiotów mogących zatrudniać dziennego opiekuna; obecnie może być zatrudniony tylko przez gminę na umowę-zlecenie, a po nowelizacji będą mogły zatrudniać go również organizacje pozarządowe oraz prywatne podmioty.

Ustawa ma też umożliwić organizowanie przez instytucje opieki nad dziećmi w wieku do lat trzech wspólnej obsługi administracyjnej, finansowej i organizacyjnej ze szkołami i innymi placówkami oświatowymi, co ma służyć obniżaniu kosztów. Nowa ustawa ma dać także możliwość zatrudnienia niani przez osoby prowadzące działalność rolniczą.

W sejmowej debacie poza Prawem i Sprawiedliwością, pozostałe kluby sejmowe poparły projekt noweli ustawy żłobkowej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)