PolskaPSL i UP bez pieniędzy z budżetu?

PSL i UP bez pieniędzy z budżetu?

Państwowa Komisja Wyborcza odrzuciła 13 sprawozdań finansowych partii politycznych za rok 2002, m.in. sprawozdania Polskiego Stronnictwa Ludowego i Unii Pracy. Partiom, których sprawozdania odrzucono, nie przysługuje subwencja z budżetu państwa.

Zarówno PSL, jak i UP złożyła na decyzje PKW skargę do Sądu Najwyższego. Jeśli SN podtrzyma decyzję PKW, partie te nie otrzymają subwencji do końca kadencji Sejmu. Co roku, do nowych wyborów parlamentarnych UP będzie tracić 1,582,613 zł, a PSL - 1,819,555 zł.

Zgodnie z ustawą o partiach politycznych, jeśli sprawozdanie któregoś ugrupowania zostało odrzucone, traci ono prawo do subwencji z budżetu państwa w następnych trzech latach, w których jest uprawnione do jej otrzymywania. Przepis ten został znowelizowany w ubiegłym roku. Sejm postanowił wtedy, że partiom, których sprawozdania za rok 2001 odrzucono, subwencji nie odebrano, a tylko zmniejszono.

Jak poinformowało Krajowe Biuro Wyborcze, odrzucenie sprawozdania za rok 2002 skutkuje niewypłacaniem subwencji do końca kadencji Sejmu.

Jak poinformowała PKW, przyczyną odrzucenia sprawozdania UP było złamanie przepisu nakazującego partiom gromadzenie środków finansowych powyżej pewnej kwoty jedynie na rachunkach bankowych.

Z kolei sprawozdanie PSL odrzucono, ponieważ - zdaniem PKW - partia w ubiegłym roku sprzedała swoje nieruchomości z naruszeniem przepisów ustawy o partiach politycznych.

PKW odrzuciła też sprawozdania m.in. Ruchu Odbudowy Polski, Ruchu Katolicko-Narodowego, Konfederacji Polski Niepodległej, Polskiej Unii Gospodarczej, Zielonych RP i Stronnictwa Demokratycznego.

Zgodnie z ustawą o partiach politycznych, subwencje otrzymują partie, które w ostatnich wyborach parlamentarnych otrzymały co najmniej 3 proc. głosów, oraz koalicje partii, na które głosowało co najmniej 6 proc. wyborców.

Po wyborach 2001 roku do subwencji miało prawo 10 partii. 5 z nich to ugrupowania wchodzące w skład koalicji SLD-UP. Oprócz Sojuszu i Unii są to: Partia Ludowo-Demokratyczna, Krajowa Partia Emerytów i Rencistów oraz Stronnictwo Demokratyczne. Ponadto są to: Prawo i Sprawiedliwość, Liga Polskich Rodzin, Samoobrona, PSL oraz Unia Wolności.

PiS, LPR i UW otrzymają subwencje - ich sprawozdania PKW przyjęła bez zastrzeżeń. Również bez zastrzeżeń przyjęto sprawozdanie Platformy Obywatelskiej. PO nie ma jednak prawa do subwencji, ponieważ komitet wyborczy Platformy nie był komitetem partii.

Subwencje otrzymają także Samoobrona, SLD, KPEiR oraz PL-D, mimo że ich sprawozdania zostały przyjęte "ze wskazaniem uchybień".

Uchybienia w sprawozdaniu SLD to - jak podaje KBW - przekroczenie dopuszczalnej sumy wpłat od osoby fizycznej na rzecz partii politycznej, a także dokonywanie wpłat gotówkowych na rzecz partii, w sytuacji kiedy prawo nakazuje posługiwanie się czekiem, przelewem lub kartą płatniczą.

W przypadku Samoobrony przekroczono dopuszczalną wysokość wpłat od osoby fizycznej na fundusz wyborczy partii.

W sumie do PKW złożono 64 sprawozdań za rok 2002, 13 z nich odrzucono, w 12 - znaleziono uchybienia.

Do złożenia sprawozdań zobowiązanych było 73 partii. Zgodnie z ustawą, jeśli partia nie złoży sprawozdania do 31 marca każdego roku, PKW występuje do Sądu z wnioskiem o wykreślenie go z rejestru partii.

Rozliczenie partii obejmuje wszystkie przychody, ich źródła oraz wydatki wraz z wykazem celów, na które przeznaczone zostały pieniądze.

PKW nie odrzuciła żadnego sprawozdania o wykorzystaniu subwencji za rok 2002. Sprawozdania UP i PL-D przyjęto z uchybieniami.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)