PSL i PO chcą utworzyć koalicje w sejmikach wojewódzkich
PSL i PO chcą razem utworzyć koalicje
większościowe w sejmikach wojewódzkich - potwierdzają liderzy obu
partii. Prezes PSL Waldemar Pawlak powiedział, że w
niektórych województwach rozmowy z PO o utworzeniu koalicji są już
"mocno zaawansowane".
Naszym pierwszym rozmówcą w sejmikach wojewódzkich będzie PSL - potwierdził poseł PO Rafał Grupiński. Jak dodał, następne kroki - jeżeli chodzi o tworzenie koalicji - uzgadniane będą w porozumieniu z ludowcami. Nie wykluczył też, że współpraca z PSL zostanie przeniesiona na rady powiatów i rady gmin.
Pawlak powiedział, że PSL zmierza do tego, aby w sejmikach "jak najszybciej powołać koalicje większościowe, które będą sprawnie zarządzały województwem". Jak podkreślił, PSL nie wyklucza żadnej partii w ewentualnych koalicjach. Ale - jak zaznaczył - pierwszeństwo ma Platforma Obywatelska.
Wiceszef klubu PSL Eugeniusz Grzeszczak zaznaczył, że - tam gdzie PO i PSL nie mają większości w sejmikach - potrzebny jest trzeci, a może nawet czwarty koalicjant. Przyznał, że nie wie, czy PO będzie chciała współpracować z centrolewicą, albo z PiS. Sytuacja rozstrzygnie się w najbliższym czasie - ocenił.
Po podziale mandatów okazało się, że w dwóch sejmikach - warmińsko-mazurskim i wielkopolskim - koalicja PO-PSL ma większość. W kolejnych dwóch - śląskim i zachodniopomorskim - takiej koalicji brakuje zaledwie jednego mandatu do uzyskania większości. W jednym sejmiku - pomorskim - Platforma Obywatelska ma większość, pozwalającą na samodzielne rządzenie.
W Warszawie obradował Naczelny Komitet Wykonawczy PSL, który podsumował wyniki wyborów samorządowych. W ocenie wiceszefa Stronnictwa Jana Burego wynik PSL w wyborach był bardzo dobry i pokazał, że "stonowane i pozbawione awanturnictwa" działania władz partii przyniosły sukces.
W wyborach osiągnęliśmy naprawdę świetny rezultat, tym bardziej, że sondaże przed wyborami jak zawsze zdecydowanie zaniżyły poparcie dla naszej partii - powiedział Bury.
Również Pawlak zwrócił uwagę, że kolejny raz zawiodły sondaże. Przed wyborami sondaże dawały nam kilkuprocentowe poparcie, a w sejmikach dostaliśmy ponad 13%. Propaganda i manipulacje sondażowe wymagają wyprostowania - ocenił.
Zadowolenie z wyniku wyborczego PSL wyraził też szef partii w Wielkopolsce Andrzej Grzyb. Jak zaznaczył, PSL w Wielkopolsce zdobyło więcej głosów i więcej mandatów niż cztery lata temu.
Razem z PO możemy stworzyć rządząca większość (w Wielkopolsce). Do rozmów koalicyjnych usiądziemy w przyszłym tygodniu, a ostateczne rozwiązania będą znane dopiero po zakończeniu II tury wyborów - zarówno PO jak i my mamy jeszcze cele strategiczne w tych wyborach - powiedział Grzyb.
Spośród partii politycznych, najwięcej radnych w kraju ma właśnie PSL - 4840. PiS ma 4491 radnych, PO - 2749, koalicja Lewica i Demokraci - 1891, Samoobrona - 1116, LPR - 314, a Krajowa Partia Emerytów i Rencistów - 7.
W sejmikach najwięcej radnych ma PO - 186, następne jest PiS - 170, PSL - 83, koalicja Lewica i Demokraci - 66, Samoobrona - 37, LPR - 11.