PSL i PJN powołają wspólne centrum programowe
PSL i PJN powołają centrum programowe, aby wspólnie dyskutować o najważniejszych dla Polski kwestiach - poinformowali politycy obu formacji. Zapowiedzieli, że w ramach projektu odbędzie się cykl debat z udziałem przedstawicieli PSL, PJN i ekspertów.
01.02.2013 | aktual.: 01.02.2013 16:42
Premier Donald Tusk pytany inicjatywę PSL i PJN powiedział, że: Fajnie, że się spotykają i rozmawiają. Nie lekceważę tego. Lepiej jak jest mniej partii, a są one rozsądniejsze, niż jak jest partii mrowie, bo wtedy trudniej jest też obywatelom zorientować się, o co komu chodzi.
- Jeśli z tej inicjatywy w przyszłości powstanie trwalsza współpraca, to - jeśli to wzmocni PSL - to będę na pewno zadowolony, bo mamy ambitne plany kontynuować współpracę pomiędzy PO a PSL jeszcze przez długie lata - powiedział szef rządu. Zdaniem premiera, zwiększenie siły koalicjanta to rzecz bardzo pożądana.
Jak dodał, ponieważ wydaje się, że PJN jako osobna partia polityczna nie ma żadnych szans na osiągnięcie jakiegokolwiek rezultatu a jednocześnie w grupie tej jest "kilka ciekawych, dobrze przygotowanych do pracy ludzi, to szkoda by marnowali się w jałowym bycie-niebycie politycznym".
"Centrum dla Polaków"
Wcześniej szef klubu PSL Jan Bury powiedział, że projekt pod nazwą "Centrum dla Polaków" to efekt dwumiesięcznych konsultacji pomiędzy obydwoma ugrupowaniami. Jak zaznaczył, inicjatywa wypłynęła od prezesa PSL Janusza Piechocińskiego jeszcze podczas jesiennego kongresu Stronnictwa.
J Bury zaznaczył, że poprzez tę inicjatywę obie partie chcą pokazać, że w Polsce istnieje możliwość prowadzenia debaty politycznej bez waśni i sporów oraz że możliwa jest rzetelna i konkretna rozmowa na najważniejsze dla Polski tematy. Na konferencji zaprezentowano też logo debat.
- Ten nasz wspólny projekt, to projekt centrum programowego PSL i PJN; centrum, które chce wokół spraw najważniejszych dla Polski - gospodarczych, społecznych - tworzyć nową, lepszą jakość i w polityce i w debacie publicznej. Tworzyć także na przyszłość lepsze rozwiązania gospodarcze i społeczne dla Polski - zaznaczył Bury. Jak powiedział, mimo że PSL i PJN są różnymi partiami, to "w kwestiach ideowych, światopoglądowych" mają "tożsame poglądy".
Reprezentująca PJN Elżbieta Jakubiak zapowiedziała, że obie partie zorganizują pięć wspólnych debat, w których będą brali udział ich politycy oraz eksperci.
Jak zaznaczyła, pierwsza z nich - z udziałem prezesa PJN Pawła Kowala i europosła PSL Jarosława Kalinowskiego - będzie dotyczyła kwestii europejskich i odbędzie się pod koniec lutego.
Debata "Impuls dla Europy"
Biuro prasowe PSL podało, że debata będzie zatytułowana "Impuls dla Europy. Mniej regulacji, więcej konkurencyjności"; kolejna będzie dotyczyła rolnictwa, małych i średnich przedsiębiorstw i innowacji. Tematem trzeciej debaty będzie kultura i edukacja. Czwarty panel będzie zatytułowany "Rodzina w centrum". Ostatni będzie dotyczył kształtu ustroju państwa.
Na pytanie czy współpracę partii rządzącej z opozycyjną można traktować poważnie, Jakubiak odpowiedziała, że reprezentuje partię opozycyjną, a Jan Bury "odpowiada za dzisiejszą koalicję". Jak podkreśliła niedobrze świadczy o Polsce, jeśli opozycja nie rozmawia z koalicją.
- To jest pierwszy projekt, w którym my ośmielamy się powiedzieć, że opozycja ma coś do powiedzenia, a koalicja może posłuchać. Może razem uda się znaleźć lepsze rozwiązania - zaznaczyła.
Zdaniem Burego w wielu parlamentach europejskich opozycja rozmawia z koalicją; zauważył też, że w polskiej polityce jest za dużo agresji. Szef klubu ludowców podkreślił, że PSL jest otwarte na składanie w Sejmie projektów ustaw przygotowanych przez PJN.
Prezes PSL Janusz Piechociński zadeklarował chęć współdziałania z PJN na początku stycznia. Jak wyjaśniał w jednym z wywiadów, chciałby stworzyć ofertę politycznego, społecznego, gospodarczego centrum na wybory europejskie w 2014 roku. Lider PSL rozmawiał już z prezesem PJN Pawłem Kowalem na temat współpracy obu formacji przed wyborami do Parlamentu Europejskiego.
Wspólne rozmowy programowe zapowiedzieli w połowie stycznia Bury i wiceprezes PJN Paweł Poncyljusz, którzy poinformowali, że obie partie stworzą cztery zespoły międzypartyjne "do opracowania wspólnych obszarów działań", w których skład wejdą po 3-4 osoby. Zgodnie z zapowiedzią Burego zespoły zajmą się polityką społeczną, rolnictwem i gospodarką żywnościową, patriotyzmem gospodarczym, a także edukacją, oświatą oraz szkolnictwem wyższym.