PolskaPSL: decyzje w sprawie bloków w rękach lokalnych liderów

PSL: decyzje w sprawie bloków w rękach lokalnych liderów

Liderzy PSL Waldemar Pawlak i Jarosław
Kalinowski zapowiedzieli, że decyzje o tym, z kim tworzyć bloki w
wyborach samorządowych, Stronnictwo pozostawi w rękach lokalnych
liderów partii.

PSL: decyzje w sprawie bloków w rękach lokalnych liderów
Źródło zdjęć: © PAP

Nie chcemy i nie będziemy narzucać jakichś dyrektyw naszym liderom lokalnym, organizacjom w gminach i powiatach, z kim mają tworzyć bloki wyborcze - powiedział Kalinowski na konferencji w Sejmie.

Prezes PSL Waldemar Pawlak zapewnił, że Stronnictwo będzie podejmowało decyzję w sprawie bloków w oparciu o opinie lokalnych liderów. Chcemy budować szerokie partnerstwo dla rozwoju, po to, aby nie trzeba było wyjeżdżać za pracą do Unii Europejskiej i żeby budować Unię w Polsce - podkreślił.

Nowelizacja ordynacji samorządowej wprowadza premię dla partii, które przed wyborami stworzą "grupę list" - tzw. bloki. Przy dzieleniu mandatów taki blok ma przewagę nad partiami startującymi samodzielnie. Głosy na partie, które nie przejdą progu 5 proc., przejmie partia dominująca.

W piątek obradowała też Rada Naczelna PSL, która wyraziła swój sprzeciw i "głębokie zaniepokojenie zawłaszczaniem mediów publicznych przez partie rządzące". Według PSL - przykładem takiego działania jest: likwidacja programu "Forum" w TVP 1, przeniesienie na sobotę programu rolniczego "Tydzień" i emisja z nagrania oraz zmiany terminu audycji "Salon Polityczny Trójki" w Polskim Radiu.

"Kierownictwa mediów publicznych świadomie ograniczają opozycji możliwość prezentowania swoich poglądów w programach realizowanych na żywo. Działanie to przypomina czasy, w których politycznie podporządkowane media służyły tylko jednej jedynie słusznej sile narodu" - czytamy w stanowisku Rady Naczelnej PSL. Stronnictwo wezwało Krajową Radę Radiofonii i Telewizji do interwencji i upomnienia władz mediów publicznych.

Rada Naczelna PSL wezwała też ministra edukacji Romana Giertycha do podjęcia działań, których celem - jak czytamy w stanowisku - "będzie skuteczne wsparcie samorządów prowadzących szkoły na wsi, poprzez korzystniejszy dla nich sposób naliczania subwencji oświatowej".

Wicepremier, minister edukacji Roman Giertych powiedział PAP, że gotów jest się spotkać z Waldemarem Pawlakiem i całym klubem PSL, by porozmawiać na ten temat. Dodał, że sprawa wsparcia edukacji na wsi jest rozważana przez resort edukacji. Jednocześnie zaznaczył, że "przyznanie jednym samorządom więcej środków oznacza, że inne wtedy dostaną mniej".

Pawlak powiedział, że chętnie spotka się z Giertychem, by porozmawiać o finansowania szkół na wsi.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)