PolskaPSL apeluje do niemieckiego rządu o zmianę konstytucji

PSL apeluje do niemieckiego rządu o zmianę konstytucji

Polskie Stronnictwo Ludowe zaapelowało do rządu Niemiec o likwidację art. 116 konstytucji RFN, przewidującego, że Niemcami są osoby pochodzenia niemieckiego, które znalazły się na terytorium III Rzeszy w granicach z 1937 roku.

W polsko-niemieckim traktacie z 1990 roku o uznaniu granicy, zaznaczono że w czasie nowelizacji konstytucji niemieckiej artykuł 116 będzie zlikwidowany - podkreślił podczas konferencji prasowej w Sejmie szef klubu PSL Stanisław Żelichowski.

W tej chwili Niemcy nowelizują swoją konstytucję w związku z Traktatem Lizbońskim i uważamy, że nadszedł moment, kiedy to traktatowe zobowiązanie, które było przyjęte, należałoby wypełnić - uważa szef klubu PSL. Do tej pory nie było zmiany konstytucji Niemiec i w związku z tym wszyscy byliśmy spokojni - dodał.

Żelichowski podkreślił, że podczas spotkań PSL z wyborcami przed głosowaniem w sprawie ratyfikacji Traktatu Lizbońskiego najwięcej wątpliwości budziły właśnie stosunki z Niemcami.

Art. 116 w praktyce nie ma żadnego znaczenia. To jest fikcja, dlaczego utrzymywać ten artykuł? - zastanawiał się szef klubu PSL. Jeżeli Niemcy będą bronili fikcji, oznaczać to będzie, że bronią jakiś swoich interesów - dodał.

Według posła PSL Eugeniusza Grzeszczaka, sprawa stosunków polsko-niemieckich jest kwestią ponadpartyjną. Nasza inicjatywa powinna zyskać poparcie ponad podziałami politycznymi - dodał.

Ugrupowanie przyjęło z zadowoleniem inicjatywę historyków polskich i niemieckich w sprawie opracowania wspólnego polsko-niemieckiego podręcznika historii.

Z kolei inicjatywę budowy w Niemczech Centrum Przeciw Wypędzeniom, wspierane przez szefową Związku Wypędzonych Erikę Steinbach partia przyjmuje z niesmakiem. Jeżeli będziemy sobie wystawiali rachunkami krzywd, to my mamy ich więcej - mówił Żelichowski.

Politycy PSL zaznaczyli, że ich ugrupowanie prowadzi rozmowy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych, by wszystkie te problemy w stosunkach polsko-niemieckich zostały załatwione na drodze dyplomatycznej.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)