Trwa ładowanie...
dh3h5zo
21-10-2005 16:40

Przyznano tytuł "Człowieka bez barier 2005"

Tytuł "Człowieka bez barier 2005", czyli osoby, która pomimo swej niepełnosprawności osiąga sukcesy w
różnych dziedzinach życia i udowadnia, że brak sprawności nie musi
ograniczać, otrzymała Katarzyna Rogowiec - paraolimpijka
z Nowego Sącza, która będzie reprezentować Polskę na olimpiadzie
zimowej w Turynie w 2006 roku.

dh3h5zo
dh3h5zo

Do plebiscytu, zorganizowanego przez magazyn "Integracja" i Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych, zgłoszono 46 kandydatur, z których do finału kapituła zakwalifikowała pięć. Laureata wyłoniły głosy czytelników magazynu "Integracja". Ideą plebiscytu jest promocja nie tyle ludzi niepełnosprawnych, ile ludzi, którzy pomimo niepełnosprawności realizują własne pasje i marzenia - powiedział prezes Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji Piotr Pawłowski.

We wtorek w warszawskim hotelu Jan III Sobieski wręczono nagrody, które mają formę odlanego w brązie skrzydła. To skrzydło ma człowieka "porwać do lotu". Osobom niepełnosprawnym brakuje często oderwania się od swojej niepełnosprawności - podkreślił Pawłowski.

Katarzyna Rogowiec uprawia lekką atletykę i narciarstwo klasyczne - jest wielokrotną medalistką mistrzostw Polski, Europy i Świata w tych dyscyplinach. Zna biegle języki: angielski, włoski i rosyjski. W 2005 roku zdobyła złoty, srebrny i dwa brązowe medale w Mistrzostwach Świata (biathlon oraz biegi narciarskie na 5, 7 i 10 km). Kiedy miała trzy lata, straciła ręce w wypadku podczas sianokosów.

Wyróżnienia w plebiscycie i statuetki otrzymali:

- Dorota Adamecka - choruje na stwardnienie rozsiane. Jest organizatorką Ogólnopolskiego Integracyjnego Festiwalu Stowarzyszeń Osób Niepełnosprawnych. Utworzyła grupę wsparcia dla matek dzieci niepełnosprawnych.

dh3h5zo

- Stanisław Michał Czerniak - niewidomy. Jest pomysłodawcą i przewodniczącym Grupy Roboczej "Widziane z chodnika", którego celem jest poprawa bezpieczeństwa poruszania się niepełnosprawnych.

- Dariusz Peśla - od 7. roku choruje na zanik mięsni, porusza się na wózku. Jest m.in. dziennikarzem "Gazety Ostrowskiej", strażakiem-ochotnikiem, poetą i historykiem.

- Bolesław Zaiczek - 75-letni harcmistrz Związku Harcerstwa Polskiego. W wieku 21 lat w wyniku wybuchu granatu stracił ręce i oko. Uczestniczył m.in. w rowerowym Rajdzie dla Niepełnosprawnych Dookoła Świata i w rajdzie kolarskim Tour de Pologne.

Po raz pierwszy tytuł "Człowieka bez barier" przyznano w 2003 roku. Laureatem został wówczas Sławomir Piechota - dyrektor Biura Zarządu firmy Impel S.A. i radny w radzie miejskiej we Wrocławiu, dziś poseł na Sejm RP, który porusza się na wózku inwalidzkim. W 2004 roku tytuł otrzymał Zbigniew Puchalski, niewidomy prawnik z Elbląga.

Dwumiesięcznik "Integracja" został założony w 1994 roku przez Piotra Pawłowskiego. Celem pisma jest tworzenie "szerokiej platformy porozumienia społecznego między pełnosprawnymi i niepełnosprawnymi".

dh3h5zo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dh3h5zo
Więcej tematów