WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
nagroda
01-02-2006 (20:05)

Przyznano "Fenomeny Przekroju 2005"

Marek Safjan, Eustachy Rylski, Szymon
Majewski, Maria Peszek, Niklas Zennstroem oraz organizacja
wolontarystyczna Zielona Akcja - to tegoroczni laureaci nagrody
tygodnika Przekrój: "Fenomen Przekroju 2005".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
WP
Podziel się

Zobacz galerię z gali "Fenomen Przekroju 2005"

"Przekrój" przyznał "Fenomeny" po raz drugi. Ustanowione w 2004 r. z okazji 60-lecia tygodnika nagrody przyznawane są ludziom, organizacjom oraz instytucjom uznanym przez pismo za wyjątkowe zjawiska minionego roku. Wyboru dokonuje redakcja Przekroju w drodze plebiscytu. W ubiegłym roku laureatami Fenomenu Przekroju zostali m.in. abp. Józef Życiński i zdobywca obu biegunów Jaś Mela. Sławomir Mrożek został uhonorowany Fenomenem 60-lecia.

WP

Tegoroczni laureaci odebrali towarzyszące nagrodzie statuetki w środę wieczorem w Warszawie z rąk redaktora naczelnego tygodnika Piotra Najsztuba.

Marek Safjan otrzymał "Fenomena" m.in. za "szacunek dla demokracji i konsekwencję w głoszeniu poglądów często niepopularnych".

Eustachemu Rylskiemu nagroda przypadła za "kunszt literacki i talent, dzięki którym współcześni czytelnicy mogą sobie przypomnieć, czym jest dobra i wciągająca literatura. Za powieść "Warunek", w której takie pojęcia jak polskość i honor, dystans i i ronia, brzmią autentycznie i kryją się za nimi prawdziwe ludzkie emocje".

Szymona Majewskiego uhonorowano m.in. za "humor, który nie zawstydza. Za odwagę i trafność w obśmiewaniu tego wszystkiego, co w Polsce śmieszne i małe".

WP

Maria Peszek otrzymała nagrodę "za talent z jakim gra i śpiewa. Za to, że wie co i jak chce wyrazić. 'Miasto manią' Maria Peszek udowodniła, że piosenka aktorska to przestrzeń niewyczerpanych i zaskakujących możliwości interpretacyjnych" - czytamy w uzasadnieniu "Fenomena".

Natomiast Niklasa Zennstroema nagrodzono za "porównywalną z wynalezieniem telefonu rewolucję w komunikacji - dzięki bezpłatnemu programowi Skype ludzie na wszystkich kontynentach mogą rozmawiać przez Internet za darmo albo za zupełnie symboliczne pieniądze". Nagrodę dla Niklasa Zennstroema odebrał Michał Kostrzewa ze Skype Polska.

Zespołową nagrodę "Fenomena" otrzymała Zielona Akcja - Studencki Wakacyjny Wolontariat, zainicjowany przez prof. Tadeusza Rzeżuchowskiego i Krzysztofa Kaczmarskiego, "za pokazanie młodym ludziom z małych miasteczek i wsi, że warto się uczyć i że świat nauki i kultury nie musi być dla nich barierą nie do przeskoczenia".

W tym roku obok zwycięzców do "Fenomenów" nominowanych było 16 osób i instytucji, w tym: duet Skalpel, Kabaret Mumio, pisarz Michał Witkowski, naukowcy z Centrum Badań Kosmicznych PAN, Edward Miszczak, Paweł Janas, Patryk Vega, autor komiksów Krzysztof Gawronkiewicz, programista Marek Filipiak oraz bokser Tomasz Adamek.

WP
Polub WP Wiadomości
WP
WP