Trwa ładowanie...

Przywódca Kurdów w Iraku wzywa do referendum niepodległościowego

Prezydent autonomicznego regionu Kurdystanu w Iraku Masud Barzani zwrócił się do regionalnego parlamentu o przygotowanie referendum niepodległościowego. - Nadszedł czas, byśmy sami określili swój los - powiedział.

Share
Przywódca Kurdów w Iraku wzywa do referendum niepodległościowego
Źródło: AFP, fot: Safin Hamed
d3y4fe2

W Iraku mieszka około 5 milionów Kurdów. Od czasu obalenia dyktatury Saddama Husajna w 2003 roku dysponują znaczną samodzielnością, w tym własnym parlamentem i honorowanym przez zagranicę własnym kierownictwem politycznym. W czerwcu kurdyjscy bojownicy obsadzili położony poza terenem ich autonomii Kirkuk, wokół którego rozciąga się jedno z głównych irackich zagłębi naftowych.

Była to reakcja na ofensywę walczącego z rządem w Bagdadzie sunnickiego ugrupowania Islamskie Państwo Iraku i Lewantu (ISIL), które opanowało znaczne obszary na północy kraju. ISIL proklamowało tam kalifat, obejmujący także kontrolowane przez nich terytoria Syrii. Obecnie ISIL zmieniło nazwę na Państwo Islamskie.

Barzani wezwał deputowanych do kurdyjskiego parlamentu, by utworzyli komisję, która zajmie się przygotowaniem referendum niepodległościowego i ustali datę głosowania. - Uważam za niezbędne powołanie komisji wyborczej i poczynienie przygotowań do referendum - powiedział.

d3y4fe2

Reuters zwraca uwagę, że wielu irackich Kurdów od dawna pragnie niepodległości, a obecnie - w warunkach ofensywy ISIL i słabości zdominowanego przez szyitów rządu w Bagdadzie - czują, że nadarza się ku temu świetna okazja. Barzani uważa, że "Irak już się sam podzielił" i podkreśla, że to nie Kurdowie są za to odpowiedzialni.

Szyicki premier Nuri al-Maliki jest krytykowany za politykę, która doprowadziła do podziałów wewnętrznych i dyskredytacji mniejszości sunnickiej.

d3y4fe2

Podziel się opinią

Share
d3y4fe2
d3y4fe2
Więcej tematów