Przyszły na świat cztery koniki polskie
Cztery koniki polskie, popularnie zwane tarpanami, przyszły na świat w nadleśnictwie Tuszyma k. Mielca (Podkarpacie), gdzie bytuje ich jedyne na Podkarpaciu stado - poinformował rzecznik prasowy Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krośnie, Edward Marszałek.
"Do Tuszymy koniki zostały sprowadzone w 1995 roku. Ich zadaniem było wyjadanie zarośli trzcinnikowych w uprawach leśnych. Zjadając chwasty wokół sadzonek, koniki polskie pielęgnują młode lasy" - wyjaśnił Marszałek.
Początkowo sprowadzono sześć koników. Obecnie w 40-hektarowej zagrodzie żyje piętnaście sztuk.
"Tabun rozrósł się, wytworzyły się naturalne relacje stadne wśród zwierząt. Dominujący ogier ustala, który z koni może zostać członkiem tabunu. Pozostałe są odrzucane przez stado. Coroczny przychówek pozwala na sprzedaż koników dla ośrodków hipoterapii. Od połowy lat 90. sprzedano osiem" - powiedział rzecznik krośnieńskiej RDLP.
Zagroda jest atrakcją szkolnych wycieczek, które przyjeżdżają tam na lekcje przyrody.
"Konik polski jest potomkiem dzikiego tarpana. Dowodem na to może być m.in. zmiana sierści z ciemnej w lecie na jasną w zimie oraz ciemna pręga na grzbiecie" - dodaje Marszałek.0
Tarpany występowały niegdyś w całej Europie. Ostatni dziki przedstawiciel tego gatunku zginął w 1876 roku na Ukrainie. Znane były dwie rasy geograficzne: wschodnia - stepowa i zachodnia - leśna. Od tej ostatniej pochodzi konik polski. Charakteryzowały się niskim wzrostem - ok. 1,3 metra, siwym ubarwieniem, krótką grzywą. Były to konie lekkiej budowy.