PolskaPrzyszły arktyczne mrozy - jest zimno, będzie zimniej

Przyszły arktyczne mrozy - jest zimno, będzie zimniej

Europa pozostaje w zasięgu rozległego wyżu znad Rosji, tylko na Półwyspie Apenińskim i Wyspach Brytyjskich zaznacza się wpływ niżów z frontami atmosferycznymi. Polska znajduje się w zasięgu wyżu znad Rosji. Ze wschodu napływa bardzo mroźne powietrze polarno-kontynentalne. Synoptycy ostrzegają, że z każdym dniem będzie coraz zimniej.

27 stopni mrozu odnotowano rano w Stuposianach w Bieszczadach - poinformowała dyżurna stacji meteorologicznej w Lesku. W tej miejscowości tradycyjnie notowane są najniższe temperatury w regionie.

Rekord padł tam 28 grudnia 1996 roku, kiedy zanotowano 37 stopni Celsjusza poniżej zera. Natomiast 24 stycznia 2006 roku było 35 stopni mrozu.

W poniedziałek w Bieszczadach mroźnie było także m.in. w Dynowie, Komańczy i Terce, gdzie zanotowano 23 - 24 stopnie mrozu. Z kolei w górnych partiach Bieszczad wiatr wiejący z prędkością 90 km/godz. powoduje zamiecie śnieżne.

- Wprawdzie na Połoninie Wetlińskiej termometry pokazują minus 15 stopni Celsjusza, jednak temperatura odczuwalna jest tam znacznie niższa - dodał ratownik dyżurny bieszczadzkiej grupy GOPR Grzegorz Mołczan.

Jak do tej pory najzimniejsza była noc z soboty na niedzielę. Na polskim biegunie zimna, czyli w Suwałkach termometry pokazywały -23 stopni. Niestety, to dopiero jest przygrywka do tego, co nas czeka w kolejnych dniach.

W poniedziałek w całym kraju będzie bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temp. maks. od -12 st. na krańcach wschodnich do -10 st., w centrum -14. W nocy zachmurzenie małe. Temp. min. -19 st., na krańcach zachodnich oraz na wybrzeżu -4 stopnie. Wiatr słaby i umiarkowany, na wybrzeżu okresami dość silny, wschodni i południowo-wschodni.

W nocy z poniedziałku na wtorek będzie bezchmurnie lub zachmurzenie małe, miejscami wystąpią zamglenia ograniczające widzialność do słabej. Temp. min. od -22 st. na północnym wschodzie do -17 st. w centrum i od -12 st. do -10 st. na krańcach zachodnich kraju oraz na wybrzeżu. W dolinach karpackich spadki temperatury do -24 st. Wiatr słaby i umiarkowany wschodni, na Pomorzu południowo-wschodni.

We wtorek w kraju bezchmurnie lub zachmurzenie małe. Temp. maks. od -14 st. na północnym wschodzie do -11 st. w centrum i -6 st. na krańcach zachodnich. Wiatr natomiast będzie słaby i umiarkowany, wschodni, na północy miejscami południowo-wschodni.

Synoptycy nie mają dla nas dobrych wieści też na kolejne dni. Z każdym dniem będzie zimniej. Niskie temperatury będą nie tylko dokuczać nam w nocy, ale i w ciągu dnia. Przewidywane są mrozy do -25 stopni C w ciągu dnia. W związku z tym musimy być przygotowani też na coraz zimniejsze noce. Tak niskie temperatury są spowodowane arktycznym powietrzem nadciągającym nad Polskę znad Syberii. Według prognoz pod koniec tygodnia w północno- wschodniej Polsce temperatura może spaść do -30 stopni.

Tydzień, który właśnie rozpoczął się ma być najzimniejszy od kilku lat. Tak silne mrozy były odnotowywane w Polsce 5-6 lat temu.

Siarczyste mrozy na Podhalu

26 stopni mrozu odnotowali 30 stycznia rano synoptycy w Nowym Targu na Podhalu i w Jabłonce na Orawie. Najbliższej nocy będzie jeszcze zimniej - ostrzega kierownik stacji meteorologicznej w Zakopanem Michał Furmanek.

- Tendencja do ochładzania będzie w ciągu najbliższych dni postępować, a to za sprawą wyżu znad Rosji i arktycznego powietrza, które do nas dociera - powiedział Furmanek.

Wysoko w Tatrach przez zjawisko inwersji jest znacznie cieplej. Rano na Kasprowym Wierchu odnotowano 13 stopni mrozu. Zdaniem synoptyków inwersja w górach będzie się utrzymywać w ciągu najbliższych dni.

Inwersja temperatury to zjawisko atmosferyczne polegające na wzroście temperatury wraz z wysokością nad poziomem morza.

Więcej na temat prognozy w serwisie pogoda.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (518)