PolskaPrzyjemnie i nieprzyjemnie w teatrze

Przyjemnie i nieprzyjemnie w teatrze

Przedstawienie Teatru Narodowego z Warszawy
"Narty Ojca Świętego" Jerzego Pilcha w reżyserii Piotra
Cieplaka zainauguruje w niedzielę 11. Ogólnopolski Festiwal Sztuk
Przyjemnych i Nieprzyjemnych w Łodzi.

W trakcie trwającego do marca festiwalu, na którym łódzkiej publiczności prezentowane są najciekawsze premiery minionego sezonu, swoje przedstawienia pokażą teatry z Warszawy, Krakowa, Szczecina, Jeleniej Góry, Częstochowy i Łodzi. Widzowie będą mogli obejrzeć m.in. "Samobójcę" Nikołaja Erdmana, "Wyzwolenie" Stanisława Wyspiańskiego" i "Niewinę" Dea Loher.

Na deskach łódzkiego teatru wystąpią m.in. Janusz Gajos Teresa Budzisz-Krzyżanowska, Piotr Fronczewski, Gustaw Holoubek, Jerzy Trela i Zbigniew Zapasiewicz.

Od trzech lat na festiwalu sztuki "przyjemne" mieszają się z "nieprzyjemnymi", komedia z dramatem, klasyka ze współczesnością.

Spektakle festiwalowe mówią o kondycji człowieka we współczesnym świecie, nierzadko odwołują się do aktualnych wydarzeń społeczno-politycznych, stanowią także autotematyczną refleksję o granicach i możliwościach sztuki - uważa dyrektor łódzkiego Teatru Powszechnego i szef festiwalu, Ewa Pilawska.

Na łódzkim festiwalu nie ma jury. Jego rolę odgrywa publiczność, która w plebiscycie przyznaje nagrody dla najlepszej aktorki, aktora i dla najlepszego spektaklu.

15 i 16 stycznia do Łodzi przyjedzie Stary Teatr z Krakowa, który zaprezentuje przedstawienie "Niewina" w reżyserii Pawła Miśkiewicza. 22 i 23 stycznia łódzka publiczność będzie mogła zobaczyć "Króla Edypa" w reżyserii Gustawa Holoubka z warszawskiego teatru Ateneum, a tydzień później "Wyzwolenie" w reżyserii Anny Augustynowicz w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego ze Szczecina.

W lutym (5 i 6) aktorzy warszawskiego Teatru Dramatycznego wystąpią ze spektaklem "Samobójca" w reżyserii Marka Fiedora, a 12 i 13 lutego gospodarz festiwalu - łódzki Teatr Powszechny pokaże spektakl "Testosteron" Andrzeja Saramonowicza w reż. Norberta Rakowskiego. Natomiast 26 i 27 lutego Teatr Jeleniogórski pokaże "Dialogi o zwierzętach" w reż. Krzysztofa Rekowskiego.

3 i 4 marca łódzkiej publiczności Teatr im. Adama Mickiewicza z Częstochowy zaprezentuje "Skrzyneczkę bez pudła" Wiesława Dymnego w reżyserii Andrzeja Sadowskiego. Festiwal zakończą 5 i 6 marca pokazy przedstawienia Teatru Powszechnego z Warszawy "Zapasiewicz gra Becketta" w reżyserii Antoniego Libery.

Podobnie jak w roku ubiegłym po spektaklach zaplanowano spotkania publiczności z aktorami i reżyserami. Jedenastej edycji festiwalu towarzyszy plakat autorstwa Andrzeja Pągowskiego, a także wydawnictwo festiwalowe. Bilety na spektakle kosztują od 22 do 130 złotych.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)