"Przyjemne tematy" na powtórkowej maturze
Opolscy maturzyści powtarzali w środę egzamin dojrzałości z języka polskiego. Na powtórkę z matury stawili się niemal w komplecie - 99,6% uprawnionych.
Nie przyszli nieliczni - głównie z przyczyn losowych. Zrezygnowało też paru absolwentów z lat ubiegłych. - To byłaby głupota, gdybyśmy nie przyszli na egzamin. Przecież chcemy studiować - mówili wchodzący przed godziną 9 do szkoły abiturienci z III LO w Opolu.
Uczniowie zapewniali, że tym razem nie było giełdy tematów i na wszelki wypadek starali się o nich jak najmniej rozmawiać. W przeddzień egzaminu na stronach www.sciaga.pl (gdzie poprzednio pojawiły się przecieki) głównie dowcipkowano. „Mówi się, że Polacy to oszuści - obal tę tezę, przytaczając przykłady z własnego życia” - żartował jeden z internautów. Inni w podobnym tonie spodziewali się motywów winy i kary albo władzy i samotności lub „motywu powtórki w literaturze”. Tuż przed egzaminem, już na serio, jedni obawiali się, że „teraz nam dadzą popalić”, a inni uspokajali, że wręcz przeciwnie.
- Myślę, że tematy nie będą trudniejsze niż za pierwszym razem - mówił Piotr Szwedowski z opolskiego III LO. - Zresztą na polskim to względna sprawa, co jest dla kogo trudne. Najgorsze byłyby tematy związane z formą i Gombrowiczem, ale jak ich nie dali poprzednio, to pewnie i teraz nie będzie.
I rzeczywiście nie było. Uczniowie mieli za zadanie nakreślić „portrety bohaterów bliskich współczesnemu człowiekowi” lub zastanowić się, co rządzi ludzkim losem - fatum czy wolna wola. Te dwa tematy wybrało 99,7% zdających. Nauczyciele ocenili je jako łatwe, zrozumiałe i przyjazne.
- Jedyne, z czym uczniowie mieli na początku kłopoty, to koncentracja - uważa Michał Paterak, dyrektor opolskiego II LO. - Potem jednak uspokoili się i wyglądali na zadowolonych.
- Na drugą maturę poszedłem bez stresu - mówił po egzaminie Jacek Kowalski z II LO w Kędzierzynie-Koźlu. - Pisało się jednak zdecydowanie gorzej niż przed tygodniem. Wybrałem drugi temat, ale wiem, że moja praca na pierwszej maturze była lepsza.
Niestety, nie do wszystkich szkół dotarła w porę informacja, że uczniowie, którzy 11 maja pisali na temat trzeci i czwarty, nawet gdyby chcieli, nie mogą powtórzyć matury, bo została im już zaliczona. Tę sprawę po interwencji „NTO” wyjaśnił we wtorek po godz. 16 minister edukacji, a kuratorium miało szybko zawiadomić wszystkich dyrektorów. W Zespole Szkół nr 3 w Kędzierzynie-Koźlu doszło jednak wczoraj do przykrego incydentu. W południe, a więc trzy godziny po rozpoczęciu egzaminu, wyproszono z niego troje uczniów.
- To skandal! - powiedziała nam jedna z uczennic. - Nasz dyrektor tłumaczył, że czytał artykuł w „NTO”, ale nie dostał żadnej informacji z kuratorium. Kiedy miałam już napisane cztery strony wypracowania, grzecznie poproszono naszą trójkę o opuszczenie sali, bo właśnie nadeszła decyzja kuratora.
- Rzeczywiście nie udało nam się wcześniej dodzwonić do dyrektora tej szkoły - przyznał kurator Franciszek Minor. Poza tym wczorajszy egzamin przebiegał bardzo spokojnie. O „sprawie matur” przypominała obecność pod niektórymi szkołami ogólnopolskich mediów i patrole miejskich strażników.
Część uczniów swoje niezadowolenie z powtórki wyraziła swobodnym, sportowym ubiorem. - Raz już maturę napisałem i wtedy byłem elegancko ubrany. Teraz nie widziałem powodu, by się stroić - wyznał Piotr Szwedowski z opolskiej „trójki”.
Wbrew nawoływaniom rówieśników większość maturzystów ubrała się jednak odświętnie. - Jak człowiek jest elegancko ubrany, to się bardziej mobilizuje - powiedział Kamil z tej samej szkoły. - Poza tym włożyłem garnitur, żeby okazać szacunek nauczycielom, którzy też na pewno się nie cieszą, że my piszemy, a oni muszą sprawdzać nasze prace drugi raz.
Poloniści zabrali się do tego natychmiast. Niektórzy mają do ocenienia 60-70 prac. W opolskiej „dwójce” rozdawano im dodatkowe długopisy. - Każdą pracę muszę przeczytać co najmniej dwa razy - powiedziała Stefania Skowrońska. - Potem zastanawiam się nad oceną, a na końcu piszę recenzję. Czasami proszę o konsultację koleżanki. Dzisiaj do powtórnego egzaminu dojrzałości z matematyki przystąpi 1620 abiturientów z liceów ogólnokształcących i technicznych. Wyniki obu powtórzonych egzaminów pisemnych będą znane w poniedziałek lub wtorek. Oceny z zaliczonych już egzaminów pisemnych z wybranego przedmiotu część szkół ogłosiła wczoraj, inne zostawiły to na dzisiaj. Jeszcze w tym tygodniu rozpoczną się egzaminy ustne. Ich harmonogramy wiszą już w każdej szkole.
- Matura w województwie opolskim wraca na właściwe tory - podsumował kurator Franciszek Minor. Iwona Kłopocka, Kog, Rab, Tjw