Przyjęcie po maturze

Matura z matematyki jako warunek dostania
się na studia prawnicze? To nie pomyłka. Uczelnie ustalają właśnie
zasady rekrutacji, jakie będą obowiązywać za rok, po wprowadzeniu
nowej matury. Dziś decyzje zapadną na największej - Uniwersytecie
Warszawskim - pisze "Gazeta Wyborcza".

Wprowadzana w przyszłym roku w liceach nowa matura miała stać się podstawą rekrutacji na studia. Jednak nie wszystkich kandydatów ominą egzaminy wstępne. Senaty uczelni do końca maja muszą zdecydować: - jakie przedmioty z przyszłorocznej nowej matury będą punktowane na poszczególnych kierunkach, - gdzie wystarczy matura na poziomie podstawowym (łatwiejszym), a gdzie będą wymagać wyników z poziomu rozszerzonego i - czy w ogóle nowa matura wystarczy, by dostać się na studia - informuje gazeta.

Większość uczelni decyzję już podjęła. Część publikuje je na stronach internetowych. To bardzo ważna informacja dla kandydatów, bo do końca września muszą oni zadeklarować, które przedmioty chcą zdawać na nowej maturze. Powinni wiedzieć, czy za te właśnie przedmioty będą punktowani na kierunku, na którym chcieliby studiować - podaje dziennik.

"O Boże, tego się nie spodziewałam" - westchnęła Marta Bartkowiak z Liceum Społecznego w Swarzędzu, gdy dowiedziała się, że podczas rekrutacji na prawo na poznański Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w 2005 r. będzie brana pod uwagę maturalna ocena z matematyki. "Nie zamierzałam zdawać matematyki na maturze". Do tej pory na prawo na UAM zdawało się historię. Tymczasem za rok na tym wydziale absolwenci liceów z nową maturą dostaną punkty za wyniki z tej matury z języka polskiego i obcego (zdawanych na poziomie rozszerzonym), historii, wybranego przedmiotu i właśnie matematyki - pisze "Gazeta Wyborcza".

Skąd ten pomysł? Uczelnia obawia się, że wśród kandydatów z nową maturą pojawi się zbyt wielu mających taką samą liczbę punktów. Oceny z matematyki bardziej zróżnicują wyniki. MENiS nie widzi w dodatkowych wymaganiach nic złego. "Tam, gdzie np. przypada 15 osób na miejsce, mogą być potrzebne dodatkowe kryteria selekcji. Senaty uczelni mogą je wprowadzić" - mówi Teresa Bader , p.o. dyrektora departamentu szkolnictwa wyższego w ministerstwie - podaje dziennik.

Uczelnie mają prawo przeprowadzić dodatkowe egzaminy tylko pod warunkiem, że nie będą one obejmować wiedzy z przedmiotów zdawanych na nowej maturze. I tak np. warszawska Szkoła Główna Handlowa wprowadziła test z podstaw przedsiębiorczości - przedmiotu obowiązkowego w szkołach średnich, który nie jest jednak przedmiotem maturalnym. "Mamy obawy dotyczące jakości nowej matury i jej oceniania, postanowiliśmy więc zachować choć jeden własny element selekcji" - tłumaczy prorektor SGH prof. Kazimierz Kloc - przytacza gazeta. (PAP)

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)