Przyjęcie imieninowe księdza Jankowskiego
Posłanka Samoobrony Danuta Hojarska oraz prezydent Gdańska Paweł Adamowicz byli m.in. gośćmi przyjęcia imieninowego ks. prałata Henryka Jankowskiego, które odbyło się w Centrum Ekumenicznym św. Brygidy w Gdańsku-Oliwie.
Życzenia solenizantowi złożyli także posłowie Samoobrony Lech Woszczerowicz, Prawa i Sprawiedliwości Zbigniew Kozak oraz przewodniczący Rady Miasta Gdańska Bogdan Oleszek.
Grupę dziennikarzy i fotoreporterów, którzy próbowali obserwować, kto przybywa na przyjęcie imieninowe kapłana, wyprosił z terenu Centrum Ekumenicznego prezes Instytutu księdza Henryka Jankowskiego (placówka ta, mająca dokumentować rolę Kościoła katolickiego w historii PRL, ma rozpocząć w lutym działalność w Warszawie) Mariusz Olchowik, tłumacząc, że impreza ma "charakter prywatny".
Prałat Jankowski był kapelanem "Solidarności" i proboszczem kościoła św. Brygidy przez 28 lat, patronem i gospodarzem wielu spotkań opozycjonistów w latach 80. Jego działalność w ostatnich latach wzbudzała jednak więcej kontrowersji niż słów uznania. Zarzucano mu m.in. antysemickie wystąpienia.
We wrześniu 2004 r. ks. Jankowski nie podporządkował się wezwaniu metropolity gdańskiego do zrzeczenia się probostwa. Dwa miesiące później abp Gocłowski wydał w tej sprawie dekret. Wypomniał w nim m.in. prałatowi, że uczynił z ambony "trybunę polityczną". Metropolita zaproponował ks. Jankowskiemu przejście do Centrum Ekumenicznego św. Brygidy w Gdańsku-Oliwie, którego prałat jest współzałożycielem, lub pozostanie w parafii św. Brygidy w charakterze księdza-rezydenta.
Prałat ostatecznie pozostał w parafii, złożył jednak rekurs (odwołanie) od dekretu abp. Gocłowskiego. W październiku ub. roku Stolica Apostolska zatwierdziła odwołanie prałata z funkcji proboszcza parafii św. Brygidy.