Trwa ładowanie...
11-12-2015 17:28

Przygotował siekiery i wezwał policję. Jest akt oskarżenia wobec 15-latka

Do sądu trafił akt oskarżenia wobec 15-latka, który w lutym w jednej z miejscowości pod Mławą w woj. mazowieckim ciężko ranił siekierą policjantkę i zaatakował towarzyszącego jej funkcjonariusza. Nieletniemu postawiono dwa zarzuty usiłowania zabójstwa policjantów.

Przygotował siekiery i wezwał policję. Jest akt oskarżenia wobec 15-latkaŹródło: Policja.pl
d4asrtx
d4asrtx

Wcześniej sąd uznał, że 15-latek, który dopuścił się napaści na dwójkę policjantów, może odpowiadać za swój czyn jak dorosły. Akt oskarżenia wobec nieletniego Prokuratura Rejonowa w Mławie skierowała do Sądu Okręgowego w Płocku.

30-letnia policjantka, którą 15-latek zaatakował siekierą, tuż po tym zdarzeniu w stanie ciężkim trafiła do szpitala. Przeszła tam operację. Po opuszczeniu szpitala została skierowana na rehabilitację, która wciąż trwa.

Jak poinformowała rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska, akt oskarżenia wobec 15-latka obejmuje dwa zarzuty usiłowania zabójstwa funkcjonariuszy policji, a w przypadku napaści na policjantkę także zarzut spowodowania obrażeń i długotrwałej choroby realnie zagrażającej życiu.

- W chwili zdarzenia 15-latek był w stanie nietrzeźwości. Wcześniej przygotował dwie siekiery, a następnie wezwał telefonicznie policję, jak się później okazało, pod zmyślonym pretekstem koniecznej interwencji. Gdy dwuosobowy patrol przybył na miejsce, 15-latek co najmniej kilkakrotnie uderzył siekierą policjantkę w głowę, a następnie, także przy pomocy siekiery, próbował pozbawić życia drugiego funkcjonariusza. Policjantowi udało się obezwładnić napastnika - powiedziała Śmigielska-Kowalska.

d4asrtx

Przed postawieniem zarzutów 15-latek przebywał przez sześć tygodni na obserwacji sądowo-psychiatrycznej. Sąd skierował tam nieletniego na wniosek biegłych, którzy wcześniej nie byli w stanie wydać wiążącej opinii o stanie jego zdrowia psychicznego oraz stopnia rozwoju intelektualnego. Obserwację przeprowadzono w jednym ze szpitali psychiatrycznych. W lipcu, opierając się m.in. na ostatecznej opinii biegłych psychiatrów i psychologów, sąd wydał ostatecznie postanowienie o przekazaniu sprawy 15-latka prokuratorze do dalszego prowadzenia. Decyzja ta oznaczała, że nieletni może odpowiadać na zasadach określonych w Kodeksie karnym tak jak dorosły.

Po zatrzymaniu 15-latka policja informowała, że z premedytacją zaplanował on zamach na policjantów, zamierzając ich zabić i zabrać im broń - w tym celu zadzwonił na policję i powiadomił o rzekomej awanturze domowej. W chwili zatrzymania nastolatek miał ponad 2 promile alkoholu w organizmie. Według policji, wcześniej nie był on notowany. Obecnie 15-latek przebywa w jednym ze schronisk dla nieletnich w okolicach Lublina.

Rzeczniczka mazowieckiej policji Alicja Śledziona poinformowała, że 30-letnia funkcjonariuszka, która w wyniku ataku nastolatka została ciężko ranna, przebywa nadal na zwolnieniu lekarskim. - Policjantka przechodzi rehabilitację - powiedziała rzeczniczka. Przyznała jednocześnie, że funkcjonariuszka chciałaby powrócić do służby.

Do zdarzenia doszło w jednej z miejscowości pod Mławą w nocy 14 lutego tego roku. Dyżurny policji odebrał wówczas telefon od osoby zgłaszającej awanturę domową. Na miejsce wysłano patrol. Funkcjonariusze zastali nieoświetlony dom i lekko uchylone drzwi wejściowe. Ponieważ nikt nie odpowiadał na wezwania, do budynku wszedł policjant, a za nim jego partnerka z patrolu - 15-latek zaatakował najpierw funkcjonariuszkę, uderzając ją siekierą w tył głowy; następnie zaatakował drugiego policjanta.

d4asrtx

W zależności od przyjętej kwalifikacji, za usiłowanie zabójstwa nieletniemu może grozić co najmniej do 15 lat pozbawienia wolności, przy czym zgodnie z art. 10. Kodeksu karnego, po ukończeniu przez sprawcę takiego czynu 15 lat, kara nie może przekroczyć 2/3 górnej granicy ustawowego zagrożenia przewidzianego za przypisane przestępstwo, a sąd może zastosować także nadzwyczajne złagodzenie kary. Według art. 54 Kodeksu karnego, wymierzając karę nieletniemu, sąd kieruje się tym by sprawcę wychować, a gdy nie ukończył on 18 lat nie orzeka się kary dożywotniego pozbawienia wolności.

d4asrtx
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4asrtx
Więcej tematów