PolskaPrzybywa chorych z AIDS i HIV, bo coraz więcej ludzi się bada

Przybywa chorych z AIDS i HIV, bo coraz więcej ludzi się bada

Najwięcej HIV i AIDS wykryto na Dolnym Śląsku. Przybywa osób, które chcą lub muszą się zbadać. W województwie dolnośląskim jest najwięcej nowych zachorowań na AIDS i zakażeń HIV w Polsce. Na 115 przypadków AIDS stwierdzonych od początku roku do końca września w całym kraju, aż 24 pochodzi z Dolnego Śląska.

Tylko nieco lepiej jest z zakażeniem HIV, gdzie na 790 zakażonych Polaków 90 to mieszkańcy naszego regionu. W ubiegłym roku było ich jeszcze więcej - dane mówiły, że aż 6 na 10 nowych zakażonych w Polsce to Dolnoślązacy.

Ta tendencja utrzymuje się od wielu lat - przyznaje dr Witold Paczosa, szef epidemiologii w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu. Ale według prof. Andrzeja Gładysza, byłego konsultanta krajowego ds. chorób zakaźnych i szefa Kliniki Chorób Zakaźnych wrocławskiej Akademii Medycznej, nie ma powodów do paniki. Wręcz przeciwnie - po prostu mamy wysoką wykrywalność. Jesteśmy zagłębiem lekarzy specjalizujących się w leczeniu zakażonych HIV i chorych na AIDS - podkreśla profesor.

Do punktów konsultacyjno-diagnostycznych we Wrocławiu, Legnicy, Jeleniej Górze, Wałbrzychu i od dwóch miesięcy także w Zgorzelcu, zgłasza się coraz więcej ludzi, by bezpłatnie i anonimowo przebadać się w kierunku AIDS oraz obecności HIV. Połowę nowych zakażeń stwierdza się u narkomanów. Ale lekarze zwracają uwagę, by nie ulegać stereotypom. We Wrocławiu główną przyczyną zakażeń są kontakty heteroseksualne i homoseksualne. AIDS czy HIV może spotkać każdego człowieka - przestrzega Jacek Gąsiorowski z wrocławskiej poradni przy Podwalu.

Jako przykład podaje przypadek 72-letniej, bardzo religijnej kobiety, u której niedawno wykryto świeże zakażenie wirusem HIV. Związała się z 30 lat młodszym człowiekiem, który kiedyś był narkomanem. Gdy źle się poczuła, poszła zrobić test. Wynik badania był pozytywny. Coraz częściej przypadki obecności HIV stwierdza się też u przedstawicieli dobrze zarabiających środowisk, takich jak choćby palestra.

Najważniejsze jednak, że pojawiły się nowe możliwości leczenia chorych. Znam osoby zakażone HIV, które są leczone ambulatoryjnie - tłumaczy prof. Gładysz. Niepokojącym zjawiskiem jest natomiast ostatni wzrost zachorowań wśród gejów. Było już dobrze, ale się zapomnieli. Myślą, że postęp medycyny jest tak duży, że jak ktoś raz został wyleczony, to na dobre. Ale układ odpornościowy raz osłabiony, nie odzyska dawnej jakości - ostrzega. Poza tym, nie ma możliwości wykrycia wszystkich kopii wirusów, jakie istnieją w organizmie.

Przebadaj się nie tylko po szalonej imprezie

Z dr. Bartoszem Szetelą z kliniki chorób zakaźnych Akademii Medycznej we Wrocławiu rozmawia Eliza Głowicka

Kto przede wszystkim powinien się przebadać na obecność HIV lub AIDS?

- Każdy, kto miał kontakt seksualny bez prezerwatywy, a jego partner nie wykonał takiego badania. Co z tego, że sam był przez całe życie wierny i miał jednego partnera, skoro ten mógł mieć kontakt z jedną osobą, która go zaraziła. Powinna się też koniecznie przebadać osoba, która używała dożylnie narkotyków.

Kiedy najlepiej robić test?

- Jeśli się go nigdy nie robiło, a choć raz współżyło bez prezerwatywy, to jak najszybciej! Albo - dotyczy to zwłaszcza młodych osób - jeśli było się na imprezie, choćby na dyskotece i urwał się nam film. Zdarzają się wtedy przypadki gwałtów. Przychodzi do nas coraz więcej takich osób. Nie tylko narkomanów, jak się powszechnie sądzi.

U kogo najczęściej wykrywa się ostatnio HIV lub AIDS?

- Wbrew stereotypom najwięcej nowych przypadków zakażeń jest wśród osób mających kontakty heteroseksualne. Trafiają do nas na przykład starsze panie z porządnych środowisk, z zaawansowanym AIDS. I osoby po czterdziestce, które po rozwodzie zaczynają nowe życie seksualne, a wcześniej nigdy nie stosowały prezerwatyw. Na zakażenie HIV szczególnie narażone są kobiety.

Tutaj można się przebadać

Na Dolnym Śląsku działa 5 ośrodków - punktów diagnostyczno-konsultacyjnych, gdzie każdy może wykonać bezpłatnie i anonimowo test na obecność HIV i zbadać, czy nie ma AIDS.

Wrocław: poradnia przy Podwalu 7 (tel. 071-356-07-80) oraz poradnia przy Podwalu 74 (tel. 071-342-14-13).

Zgorzelec: Centralne Laboratorium Medyczne w szpitalu przy ul. Lubańskiej 11-12 (czynne w środy od 12.30 do 14.30)

Wałbrzych: punkt przy poradni przy ul. Matejki 5a (tel. 074-842-45-06)

Legnica: punkt przy ul. Powstańców 10 (tel. 076-723-86-16)

Jelenia Góra: punkt przy szpitalu wojewódzkim przy ul. Ogińskiego 6 (tel. 075-753-71-00)

Eliza Głowicka

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)