PolskaPrzybędzie rodzinnych domów dziecka

Przybędzie rodzinnych domów dziecka

W najbliższy piątek w stolicy zostanie
wmurowany kamień węgielny pod budowę rodzinnego domu dziecka,
wznoszonego w ramach kampanii "Daj im przyszłość". Do końca 2006
roku w Warszawie ma przybyć kilkanaście takich placówek. Obecnie w
stolicy działa tylko jeden Rodzinny Dom Dziecka - Towarzystwa
Przyjaciół Dzieci.

13.09.2005 | aktual.: 13.09.2005 16:30

Rodzinne domy dziecka tworzone w ramach tej kampanii, organizowanej przez Biuro Polityki Społecznej Miasta Stołecznego Warszawy, mają powstawać nie tylko w nowych obiektach, budowanych na obrzeżach stolicy, ale także w przeznaczonych na ten cel mieszkaniach komunalnych lub w odpowiednio przystosowanych domach zgłaszających się rodzin.

Pierwszą działalność tego rodzaju już teraz rozpoczyna pewna rodzina, która wykorzysta własny dom do wychowywania dzieci z placówek opiekuńczo-wychowawczych - powiedziała Aneta Kępka ze stołecznego Urzędu Polityki Społecznej. Dodała, że rozpoczął się proces przysposabiania dzieci. Trzeba jednak poczekać na decyzję sądu w tej sprawie.

Dzięki rodzinnym domom dziecko przestaje być wychowankiem placówki, ma rodziców, którzy interesują się nim. To jest normalna rodzina - podkreśliła Kępka. Dodała, że dzieci trafiające do takich rodzinnych domów niekoniecznie są sierotami. Kontakt z rodzicami naturalnymi, jeśli nie ma wyroku sądu zabraniającego, jest podtrzymany.

Idea rodzinnych domów dziecka powstała także po to, aby nie rozdzielać licznego czasem rodzeństwa. A w takim domu może mieszkać od 4 do 8 dzieci - podkreśliła Katarzyna Luto, obsługująca infolinię kampanii "Daj im przyszłość".

Warszawa jest miastem, gdzie liczba dzieci objętych opieką zastępczą, jest największa w skali kraju. W stolicy funkcjonuje 14 całodobowych placówek opiekuńczo-wychowawczych.

Kampania "Daj im przyszłość" wiąże się z koniecznością wprowadzenia w ośrodkach opiekuńczo-wychowawczych nowej normy dotyczącej liczby wychowanków, których zwykle przebywało tam zbyt wielu. Zgodnie z rozporządzeniem ministra pracy i polityki społecznej z 2000 r., mają one obowiązek osiągnięcia do końca 2006 roku standardu 30 miejsc w placówce.

Osoby zainteresowane udziałem w programie "Daj im przyszłość" mogą zgłosić się do jednego z ośrodków adopcyjno-opiekuńczych w Warszawie: przy ul. Nowogrodzkiej 75, Grochowskiej 174 lub Szpitalnej 5. Tam należy złożyć wymagane dokumenty, a następnie przejść szkolenie zapoznające m.in. z obowiązkami wynikającymi z przyjęcia do siebie dziecka. Informacje są dostępne także na stronie internetowej www.dajimprzyszlosc.pl i pod specjalnym numerem infolinii: 0-800 88 99 88.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)