Polska"Przy wspólnym stole" na warszawskiej starówce

"Przy wspólnym stole" na warszawskiej starówce

Dzielenie się chlebem, śpiewanie kolęd,
wspólny posiłek i świąteczne konkursy - to atrakcje spotkania
wigilijnego "Przy wspólnym stole", w którym uczestniczyło w
stolicy kilkuset warszawiaków.

19.12.2004 15:00

Spotkanie już po raz czwarty zorganizowały Fundacja "Świat na Tak" oraz Biuro Polityki Społecznej m.st. Warszawy. Jego celem jest m.in. pomoc osobom bezdomnym w nawiązaniu relacji ze społeczeństwem.

Chcemy pokazać, że można być razem bez względu na status społeczny, wiek i zasoby materialne. Zaprosiliśmy tu biednych i bogatych, tych, którzy mieszkają za murami noclegowni, i tych, którzy mieszkają za murami apartamentowców. Chcemy, aby pomyśleli o tym, że każdy z nas może być kiedyś w jednej z tych ról - biednego lub bogatego, chorego lub zdrowego - powiedziała prezes Fundacji Joanna Fabisiak.

W czasie akcji wolontariusze rozdawali kartki z życzeniami świątecznymi i gwiazdki z masy solnej. Uczestnicy spotkania dzielili się chlebem i wspólnie kolędowali przy wtórze dziecięcych chórów ze stołecznych szkół. Na wszystkich czekał gorący barszcz i bigos z grzybami oraz ciasto. Organizatorzy szacują, że wydano blisko 3 tys. posiłków.

Zdaniem wiceprzewodniczącego Rady Warszawy Mirosława Sztybera, wspólny posiłek, szczególnie wigilijny, to dla wielu bezdomnych symboliczny gest i nadzieja na przyszłość. To spotkanie to piękna, konsolidująca mieszkańców stolicy impreza. Ma uświadomić, że mimo iż niektórzy ludzie gorzej sobie radzą w życiu, są tacy jak większość z nas - powiedział Sztyber.

Zachwyt zebranych wzbudziła świąteczna szopka, która stanęła na Rynku Starego Miasta u stóp Syrenki; cała - łącznie z figurami - wykonana była z siana i słomy. Snopki zboża zakryły cokół pomnika.

Fundacja "Świat na Tak" została zarejestrowana w grudniu 1998 r. Jej celem jest pomoc młodzieży będącej w trudnej sytuacji życiowej, niedostosowanej społecznie i niepełnosprawnej oraz popieranie inicjatyw i podejmowanie działań służących wszechstronnemu rozwojowi i edukacji młodzieży.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)