PolskaPrzez przecieki nie wszyscy uczniowie piszą egzamin

Przez przecieki nie wszyscy uczniowie piszą egzamin

Prawie 480 tys. uczniów III klas z około 7
tys. gimnazjów w całym kraju przystąpiło do rozwiązywania
testów z języków obcych - trzeciej, ostatniej części egzaminu
gimnazjalnego. Wyjątkiem jest niepubliczne gimnazjum fundacji "Dyslektyk" na warszawskim Mokotowie, w którym doszło do przecieku. Wszyscy uczniowie w tej szkole będą powtarzać egzamin.

Według Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, język angielski na teście wybrało - 359 tys. uczniów, niemiecki - 98 tys., rosyjski - 6,8 tys., francuski - 3,1 tys., hiszpański - 334 osoby, i włoski - 20.

W środę uczniowie pisali pierwszą część egzaminu - test z wiedzy humanistycznej, w czwartek drugą - z wiedzy matematyczno-przyrodniczej.

Piątkowy test potrwa półtorej godziny, dla uczniów z dysfunkcjami (np. dysleksją) czas może być przedłużony o dodatkowe 45 minut.

Wynik testu z języka obcego - inaczej niż w przypadku testów z wiedzy humanistycznej i wiedzy matematyczno-przyrodniczej - nie ma wpływu na przyjęcie ucznia do wybranej przez niego szkoły ponadgimnazjalnej. Test ma tylko diagnozować znajomość języka obcego przez ucznia.

Przystąpienie do egzaminu jest warunkiem ukończenia szkoły. Jeśli uczeń z powodu choroby lub ważnych wypadków losowych nie może przystąpić do egzaminu, będzie go pisać w drugim terminie - w czerwcu. Uczeń przyłapany na ściąganiu podczas egzaminu musi przystąpić do niego jeszcze raz.

Jeśli uczeń przystąpi do egzaminu i napisze go słabo, a równocześnie uzyska oceny pozytywne na świadectwie na zakończenie III klasy, to i tak ukończy gimnazjum. Powtórka egzaminu gimnazjalnego nie jest możliwa.

O przyjęciu do szkoły ponadgimnazjalnej decydują: liczba punktów uzyskanych przez kandydata za oceny na świadectwie z wybranych przedmiotów i za inne osiągnięcia odnotowane na świadectwie ukończenia gimnazjum oraz liczba punktów za wyniki egzaminu gimnazjalnego. Uczeń może ubiegać się o przyjęcie do trzech szkół jednocześnie.

Wyniki egzaminu uczniowie poznają w połowie czerwca.

Piątek, podobnie jak środa i czwartek, jest w gimnazjach dniem wolnym od lekcji.

W czwartek testy gimnazjalne wyciekły z niepublicznego gimnazjum fundacji "Dyslektyk" przy ul. Wiktorskiej na warszawskim Mokotowie.Zatrzymano w tej sprawie trzy osoby: dyrektorkę gimnazjum, sprzątaczkę i 18-latka.

Źródło artykułu:PAP

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (16)