Przez Europę z dowodem osobistym
Sejm znowelizował ustawę o ewidencji ludności i dowodach osobistych, która od 1 maja umożliwi Polakom podróżowanie i przekraczanie granic poszczególnych państw Unii Europejskiej na podstawie dowodu osobistego.
Za nowelą ustawy opowiedziało się 378 posłów, przeciw było 3, od głosu wstrzymał się jeden. Zgodnie z nowelizacją, Polacy będą mogli przekraczać granice UE na podstawie dowodu w postaci karty, jak i dowodów osobistych starego wzoru - książeczkowych, które zachowują ważność do końca 2007 r.
Nowych plastikowych dowodów nie trzeba będzie zmieniać, kiedy Unia zrealizuje plany wprowadzenia w dokumentach tożsamości mikrochipów z zakodowanymi odciskami palców i wizerunkami twarzy, dającymi się odczytywać za pomocą komputerów straży granicznej czy policji.
Prawo Unii Europejskiej umożliwia obywatelom państw członkowskich, w tym od 1 maja Polski, przekraczanie granic wewnętrznych UE z dokumentem tożsamości zgłoszonym przez państwo podróżnego. Wzory dowodów osobistych nowego i starego typu zostały już przez Polskę zgłoszone do Brukseli.
Nowelizacja wprowadza również inne rozwiązania dostosowujące prawo polskie do unijnego, w tym możliwość przyznawania obywatelom innych krajów unijnych numeru PESEL lub ich czasowego zameldowania na terenie Polski. Wprowadzono również przepis, na podstawie którego obywatele polscy, zamieszkali za granicą, ubiegający się o wydanie paszportu, mogą mieć możliwość nadania numeru PESEL z urzędu.
Dzięki noweli pojawiła się także możliwość wydania, na wniosek rodziców lub opiekunów, dowodu osobistego osobie, która nie ukończyła 13. roku życia. Ustawą zajmie się teraz Senat.