PolskaPrzewodniczący PKW: wybory przebiegają w spokoju i powadze

Przewodniczący PKW: wybory przebiegają w spokoju i powadze

(WP)
(inf.własna)

W całym kraju wybory parlamentarne przebiegają w spokoju i powadze. Niemal wszystkie obwodowe komisje wyborcze rozpoczęły pracę bez zakłóceń. Jedynie w dwóch gminach w Rzeszowskiem istniała obawa, że wybory nie rozpoczną się o planowanej godzinie - powiedział w czasie niedzielnej konferencji prasowej przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Ferdynand Rymarz.

W dwóch rzeszowskich gminach Trzebuska i Chodaczów mieszkańcy prowadzili strajk okupacyjny w szkołach, które były przewidziane na lokale wyborcze. Strajk dotyczył kwestii nie związanych z wyborami.

Aby umożliwić przeprowadzenie wyborów, władze rozważały możliwość użycia siły przeciwko strajkującym. Jednak ok. godziny 5.00 udało się namówić protestujących do opuszczenia budynków szkoły.

Przewodniczący PKW przypomniał o kilku przypadkach złamania ciszy wyborczej.

W Wieliczce w sobotę rano w trzech ogólnopolskich dziennikach znajdowały się ulotki nawołujące do głosowania na trzech kandydatów jednego z ugrupowań politycznych z tego okręgu do Sejmu i Senatu RP. Ulotki znalazły się między stronami "Gazety Wyborczej", "Dziennika Polskiego" i "Super Exressu".

Na stronach telegazety łódzkiego ośrodka Telewizji Polskiej SA można było w sobotę zobaczyć wyniki jednego z sondaży preferencji wyborczych. Jednak po interwencji okręgowej komisji wyborczej sondaż został usunięty.

W Chełmie (woj. lubelskie) przed obwodową komisją wyborczą na ul. Jagiellońskiej rozrzucono w nocy z soboty na niedzielę ulotki nawołujące do niegłosowania na jeden z komitetów wyborczych.

Natomiast na kanale białostockiej telewizji kablowej - Vectra ukazywały się reklamówki kandydatów z kilku komitetów wyborczych.

Rymarz poinformował także, że nie udało się dostarczyć pieczęci komisji wyborczej na Wyspę Króla Jerzego u wybrzeży Antarktydy. Miesiąc temu została ona wysłana przez konsula polskiego w Santiago de Chile, jednak z powodu złych warunków atmosferycznych nie dotarła do stacji polarnej. PKW wyraziła zgodę na ostemplowanie kart pieczątką instytutu Polskiej Akademii Nauk.

Zniesiono trzy obwody wyborcze zagranicą. W Pakistanie z powodu napiętej sytuacji w tym kraju i dwa w Nowej Zelandii, gdzie nikt nie wyraził chęci uczestniczenia w wyborach.

Przewodniczący PKW poinformował także, że do Państwowej Komisji Wyborczej napłynęło szereg pism i skarg dotyczących wystąpienia prezydenta RP w dniu 21 września 2001. Podnoszono w nich zarzuty m.in. naruszenia "ciszy wyborczej", wykorzystanie urzędu prezydenta dla wsparcia jednego z ugrupowań uczestniczących w wyborach, łamania zasad demokracji.

Z uwagi na to, że kwestie podnoszone w skargach, które już napłynęły i nadal wpływają, mają charakter wielowątkowy, wymagają one uporządkowania i szczegółowego rozpoznania. W związku z tym PKW uznała, iż dokonywanie oceny tego wystąpienia w dniu dzisiejszym jest przedwczesne. Można obecnie jedynie stwierdzić, że zarzuty dotyczące naruszenia ciszy wyborczej są niezasadne.

Natomiast zdaniem PKW, wystąpienie Prezesa Rady Ministrów w dniu 22 września w programie Telewizji Polskiej mieściło się w granicach określonych art. 22 ust.1 ustawy o radiofonii i telewizji, a tym samym nie naruszyło wynikającego z art. 87 ust 1 Ordynacji wyborczej zakazu prowadzenia - od zakończenia kampanii wyborczej do zakończenia głosowania - agitacji wyborczej.

Rymarz stwierdził także, że wszystkie informacje na temat przebiegu głosowania można uzyskać na stronach internetowych Państwowej Komisji Wyborczej: www.pkw.gov.pl.(mag)


Następna konferencja prasowa Państwowej Komisji Wyborczej odbędzie się w niedzielę o godz. 16.30. Można ją zobaczyć na żywo w Internecie pod adresem: http://pkw.gov.pl/katalog/2440.html.

parlamentarneciszawyborcza

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)