Przewodniczący Parlamentu Europejskiego gratuluje Polakom wejścia do UE
Z członkostwem Unii Europejskiej wiążą się wielkie szanse i wielkie wyzwania. To niedokończony proces, który wymaga wciąż dalszych reform - oświadczył przewodniczący Parlamentu Europejskiego Pat Cox, gratulując Polakom przystąpienia do UE.
29.04.2004 | aktual.: 29.04.2004 11:50
"Chciałbym pogratulować Polakom przystąpienia do demokratycznej europejskiej rodziny i przywitać Was w domu, którego jesteście pełnoprawnymi współmieszkańcami. Wiem, że niekiedy był to niełatwy proces, ale apeluję do Was, żebyście popatrzyli na to szerszej. Przygotowaliście dla siebie i dla waszych dzieci i położyliście podwaliny pod inną przyszłość, światlejszą niż ta, o której mogło marzyć wiele poprzednich pokoleń Polaków" - napisał Cox w specjalnym oświadczeniu.
"Z członkostwem Unii Europejskiej wiążą się wielkie szanse i wielkie wyzwania. Polska będzie mogła korzystać ze wsparcia finansowego Unii. Ale prawdziwych korzyści gospodarczych należy szukać gdzie indziej. Polskie firmy uzyskają zagwarantowany dostęp do największego jednolitego rynku handlowego i inwestycyjnego na świecie, zamieszkanego - po rozszerzeniu - przez 450 milionów konsumentów, większego niż rynek Stanów Zjednoczonych i Japonii razem wziętych" - podkreślił irlandzki lider unijnego parlamentu.
"W efekcie Polska stanie się atrakcyjniejsza dla zagranicznych inwestorów. Będzie to oznaczało szerszy wachlarz towarów i usług oferowanych po niższej cenie i spełniających unijne standardy w zakresie zdrowia i bezpieczeństwa" - zaznaczył.
Ale zastrzegł, że "przystąpienie do Unii nie jest jednorazowym wydarzeniem. To proces, i to proces, który wciąż jest niedokończony pod pewnymi istotnymi względami. Uważam, że ważne jest kontynuowanie reform i modernizacji, żeby osiągnąć trwały wzrost pozwalający Polsce w pełni wykorzystać możliwości związane z członkostwem UE" - oświadczył Irlandczyk.
"Apeluję do Was także, abyście skorzystali ze swoich demokratycznych praw i abyście głosowali w waszych pierwszych wyborach europejskich 13 czerwca. Po raz pierwszy w historii Starego Kontynentu odłóżmy naszą bolesną przeszłość na półkę historii i weźmy się do pracy, żeby zbudować razem lepszą przyszłość" - zakończył swoje przesłanie Pat Cox.